Czytasz dzięki

Dywidendy odpowiedzialne za ponad trzy czwarte giełdowych zysków

opublikowano: 10-10-2017, 13:33
aktualizacja: 10-10-2017, 13:42

Od początku 2005 r., kiedy zaczęto obliczać dywidendową wersję indeksu WIG20, premie z zysku odpowiadają za ponad trzy czwarte stopy zwrotu z notowanych na warszawskiej giełdzie dużych spółek.

To fakt, który może zaskakiwać, bo w tym czasie stopa dywidendy sięgała rocznie 3,53 proc., co jest raczej przeciętnym wynikiem. W ciągu niespełna 13 lat dywidendowa wersja WIG20 zyskała 120,9 proc. (w ujęciu rocznym rosła zatem o 6,4 proc.), przy 27,8-procentowym wzroście podstawowej wersji wskaźnika (1,9 proc. w ujęciu rocznym). Sięgający aż 77 proc. udział dywidend w wypracowanej stopie zwrotu to efekt założenia o bieżącej reinwestycji premii z zysków oraz faktu, że stopa dywidendy jest zwykle wyższa, gdy wyceny akcji są niższe (przez co znacznie większe kwoty reinwestowałoby się przy niskich poziomach indeksu niż przy wysokich).

Choć w ostatnich 13 latach powiedzenie "cash is king" sprawdzało się przy inwestowaniu na warszawskiej giełdzie, to jednak szczyt dywidendowego eldorado blue chipy z Książęcej najprawdopodobniej mają już za sobą. Po tym jak WIG20 w wersji dywidendowej zbliżył się na dystans mniej niż 4 proc. od szczytu z 2007 r., wyceny tworzących go spółek znacząco wzrosły. Wskaźnik ceny do wartości księgowej dla WIG20 sięgnął 1,44 i jest bliski sześcioletniego szczytu. W rezultacie stopa dywidendy z indeksu spadła do 1,88 proc. i jest najniższa od 2006 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane