EBI pożycza 65 mln EUR na projekt połączenia gazowego między Polską i Litwą

  • PAP
opublikowano: 01-07-2020, 10:25

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) podpisał umowę pożyczki w wysokości 65 mln euro z litewskim operatorem systemu przesyłowego gazu AB Amber Grid na sfinansowanie budowy litewskiego odcinka planowanego połączenia gazowego między Polską i Litwą.

Będzie to pierwszy gazociąg wysokociśnieniowy między Polską i Litwą, integrujący rynki krajów bałtyckich i Finlandii z rynkiem gazu w UE oraz dywersyfikujący źródła dostaw gazu. Projekt zwiększy także bezpieczeństwo i pewność dostaw gazu na rynek lokalny i regionalny.

"Bezpieczeństwo dostaw energii jest powracającym tematem inwestycji EBI w krajach bałtyckich. To połączenie z Polską jest kluczowym krokiem w prawdziwej integracji europejskiego rynku energii, ponieważ pozwoli wszystkim państwom bałtyckim i Finlandii na pełne połączenie z europejskimi sieciami gazowymi" - powiedział wiceprezes EBI Thomas Oestros.

Projekt obejmie budowę wysokociśnieniowego, dwukierunkowego, podziemnego gazociągu przesyłowego o średnicy 700 mm i długości 165 km, o maksymalnej potencjalnej wydajności 2,4 mld metrów sześc., biegnącego od granicy z Polską do tłoczni Jauniunai w powiecie Szyrwinty na północ od Wilna.

EBI wcześniej finansował połączenie elektroenergetyczne między Polską i Litwą - LitPol Link.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane