EIU: Warszawa na 67. miejscu wśród najdroższych miast świata

06-03-2007, 16:25

Warszawa znalazła się na 67. miejscu w  zestawieniu najdroższych miast świata - wynika z opublikowanego we wtorek dorocznego rankingu Economist Intelligence Unit (EIU), opartego na analizie porównawczej kosztu życia w 132 miastach. Pozycja Warszawy nie zmieniła się w  porównaniu z poprzednim rokiem.

Najdroższym miastem świata jest Oslo, gdzie koszt życia jest o blisko jedną trzecią wyższy niż w Nowym Jorku i o ponad 50 proc. wyższy niż w Warszawie. W Unii Europejskiej najdrożej jest w Paryżu, Kopenhadze i Londynie (miejsca 2.,3. i 4.), a w Azji - w Tokio i Osace (lokata 5. i 6.).

Koszt życia w Warszawie jest o 20 proc. niższy niż w Nowym Jorku i taki sam jak w Pekinie, Bostonie, Pitsburgu.

W badaniach uwzględniono m.in. stopę inflacji, siłę nabywczą waluty, koszty transportu, podstawowych produktów żywnościowych, świadczeń, za które płacą gospodarstwa domowe, przejazdu taksówką, posiłku poza domem, rozmowy telefonicznej itd.

Wskazując, iż w Europie Zachodniej podrożało, m.in. z powodu umocnienia euro do dolara i jena, EIU napisał, iż "stara Europa stała się drogą starą Europą". Wyrazem tego jest to, iż w ostatnim roku w Paryżu i Londynie zrobiło się relatywnie drożej niż w Tokio.

Najdroższym miastem regionu Europy Centralnej jest Praga (55. miejsce; koszt życia o 4 proc. wyższy niż w Warszawie), a najtańszym - Budapeszt (miejsce 92., koszt niższy o 13 proc.).

Najdroższe miasto USA - Nowy Jork - jest na 28. miejscu zestawienia; w najtańszym - Atlancie (miejsce 84.) jest taniej nie tylko w porównaniu z Warszawą, ale i z Kijowem (81.) i Casablanką (79.). Najtaniej w świecie jest w Teheranie.

Ceny w Moskwie, najdroższym mieście europejskim poza UE (29.) są o 1 proc. wyższe niż w Nowym Jorku i nieomal takie same jak w Amsterdamie.

Z analizy wynika, iż koszt życia w Londynie jest wyższy niż w Tokio i o 25 proc. wyższy niż w Nowym Jorku. Jednym z powodów jest zwyżka cen transportu publicznego. Z roku na rok najbardziej podrożało w Dżakarcie, która przesunęła się w górę o 27 pozycji. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / EIU: Warszawa na 67. miejscu wśród najdroższych miast świata