Eksport nadal ciągnie gospodarkę, odrodzenie inwestycji powolne

20-12-2003, 09:25

PAP: Ekonomiści uważają, że wzrost PKB w III kwartale wynoszący 3,9 proc. utwierdza w przekonaniu, iż ożywienie koniunktury nadeszło, jednak na wyraźne odbicie inwestycji trzeba jeszcze poczekać. Kluczowy dla wzrostu będzie nadal eksport.

Zdaniem ekspertów rynkowych, dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że tendencja wzrostowa gospodarki utrwala się.

"Dane potwierdzają, że poprawa w gospodarce ma coraz szersze podstawy. Najbardziej zachęcające jest to, że inwestycje po raz pierwszy od I kwartału 2001 roku wykazały wzrost w ujęciu rocznym. Wzrost ten wynika głównie ze wzrostu produkcji budowlanej" - napisał w komentarzu Lars Christensen, ekonomista Danske Bank.

Wzrost PKB w III kwartale 2003 roku wyniósł, zgodnie z prognozami rynkowymi 3,9 proc. wobec 3,8 proc. w II kwartale tego roku. Inwestycje wzrosły o 0,4 proc. po spadku o 1,7 proc. w II kwartale 2003 roku i wobec spadku o 5,0 proc. w III kwartale 2002 roku.

Zdaniem Michała Dybuły, ekonomisty BNP Paribas niski poziom inwestycji świadczy o utrzymywaniu się niewykorzystanych mocy produkcyjnych.

"Negatywne w danych jest to, że wzrost inwestycji co prawda jest, ale jest on niewielki. Spodziewaliśmy się, że wyniesie on 1-2 proc." - powiedział Dybuła.

"Tak niskie inwestycje nie świadczą o nierentowności sektora przemysłowego, ani o złej polityce stóp, ale o tym, że istnieją jeszcze niewykorzystane moce produkcyjne. Jeśli chodzi o 2004 rok, trzeba być optymistą" - dodał.

Ekonomiści pomimo odwrócenia trendu w inwestycjach, nie oczekują gwałtowanego ich odrodzenia w najbliższych miesiącach. Prognozują, że w 2004 roku wzrosną one o 6-7 proc.

"Już w I połowie roku będzie widoczny trwały trend wzrostowy w inwestycjach. Ich wzrost w tym okresie może wynieść 3-3,5 proc., a w 2004 roku 6-7 proc.(...)" - powiedział Dybuła.

Ekonomiści oczekują, że polepszenie sytuacji w Europie będzie pozytywnie wpływać na polski eksport, który nie straci na tempa i zdecyduje w największej mierze o poprawie gospodarczej. "Wzrost jest ciągniony nadal przez eksport (...) Gospodarka UE będzie w lepszym stanie w przyszłym roku, to powinno oddziaływać pozytywnie na eksport" - powiedział Dybuła.

Dariusz Rosati, członek RPP uważa, że poprawa gospodarcza jest trwała i podwyższył prognozę wzrostu PKB w tym roku do 3,6-3,7 proc.

"Ożywienie jest z całą pewnością trwałe i solidne, oparte jest co prawda na eksporcie, a nie popycie wewnętrznym, jak przypuszczano rok temu. To ma oczywiście negatywne strony, głównie z powodu dochodów budżetowych z VAT, ale z punktu widzenia równowagi rynkowej jest to dobra struktura wzrostu" - powiedział PAP Rosati.

"Oczekuję, że również w IV kwartale nastąpi poprawa i wzrost PKB będzie bliski 4 proc. W całym roku może zatem wynieść ponad 3,5 proc. i osiągnąć poziom 3,6-3,7 proc." - dodał.

Ostatnio Ministerstwo Finansów podwyższyło prognozę wzrostu w 2003 roku do 3,6 proc. PKB z 3,5 proc. PKB prognozowanych wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Eksport nadal ciągnie gospodarkę, odrodzenie inwestycji powolne