Elektorat wybrał tak, jak chcieli wodzowie

opublikowano: 28-05-2019, 22:00

Dwa dni po wyborach do Parlamentu Europejskiego zaczęła się wielka rozgrywka o rozdział najważniejszych unijnych stołków na kadencję 2019-24.

Wydana przez Donalda Tuska we wtorek kolacja prezydentów/premierów państw UE potwierdziła, że osiągnięcie kompromisu będzie bardzo trudne...

W krajowych rozliczeniach polecam mapkę z rozdziałem 52 mandatów do PE między 13 okręgów. Obrazuje ona wynikający ze skomplikowanej ordynacji mechanizm tzw. wędrówki mandatów. Ze względu na ogromne zróżnicowanie wielkości okręgów (od 4,6 mln do 2,1 mln osób) oraz wpływ frekwencji — końcowy przydział mandatów nie musi być proporcjonalny do liczby mieszkańców. 26 maja 2019 r. problem wysysania euromandatów nie wystąpił jednak tak jaskrawo, jak to bywało. Po jednym straciły: województwo kujawsko-pomorskie oraz okręgi sklejone z par województw — warmińsko-mazursko-podlaski i dolnośląsko-opolski. Ten ostatni region zaskoczył negatywnie, ponieważ w 2014 r. uzyskał jednomandatową nadróbkę. Przyczyną tegorocznej porażki była słabość Opolszczyzny, gdzie mniejszość niemiecka nie dostosowała się do ożywienia frekwencyjnego. Jak zawsze dodatkowy mandat zdobył okręg śląski. Warszawa z wianuszkiem powiatów za złoty medal frekwencyjny otrzymała zaś premię nadzwyczajną — nie jeden, lecz aż dwa!

Inne znane już zjawisko tym razem wystąpiło wręcz ekstremalnie. Mandaty zdobyli niemal wyłącznie kandydaci namaszczeni przez wodzów partii/koalicji. Wśród 52 wybrańców znalazł się komplet tzw. jedynek z okręgowych list, czyli 13 z PiS, 13 z KE i 3 z Wiosny. Liderzy zdobyli na swoich listach wyraźnie najwięcej głosów, poza wyjątkiem na listach KE w Gdańsku i Szczecinie. Dalsze mandaty zdobyli także kandydaci w kolejności nakazanej przez wodzów, głównie tzw. dwójki. Bardzo nieliczne były skuteczne wyskoki z trójek lub czwórek, np. znanych europosłów Danuty Hübner i Jana Olbrychta, a także minister Elżbiety Rafalskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu