Elemental pożyczy z EBOR 52 mln EUR

opublikowano: 04-09-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Firma zajmująca się odzyskiem metali zdobyła finansowanie na budowany w Zawierciu zakład recyklingu baterii do e-aut.

Lit, kobalt, platyna, pallad i rod — takie metale będą odzyskiwane ze zużytych akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych, baterii z laptopów, telefonów komórkowych i katalizatorów w zakładzie w Zawierciu, który buduje Elemental Strategic Metals. Spółka z grupy Elemental Holding, która ma siedzibę w Grodzisku Mazowieckim, pożyczy na ten projekt z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju 52 mln EUR (244 mln zł).

Decyzję o budowie zakładu za 100 mln EUR firma podjęła w 2019 r. Otrzymała na to 73 mln EUR dotacji. Będzie to jej pierwsza linia do recyklingu baterii z e-aut. Obecnie Elemental zbiera zużyte akumulatory, ale ich nie przetwarza. Fabryka, wyposażona w panele fotowoltaiczne, ruszy w 2023 r. i w pierwszej fazie będzie miała moce na poziomie kilku tysięcy ton.

W 2021 r. firma kupiła teren w Strefie Aktywności Gospodarczej w Zawierciu i otrzymała decyzję o wsparciu inwestycji w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, co gwarantuje zwolnienia podatkowe. Obiecała, że zatrudni co najmniej 100 osób.

Jedni z pierwszych:
Jedni z pierwszych:
Budowa zakładu w Zawierciu jest bardzo ważną inwestycją bateryjną w Polsce, w dodatku jedną z pierwszych w Europie — mówi Paweł Jarski, prezes Elemental Holdingu.
Marek Wiśniewski

Elemental Holding jest uczestnikiem programu IPCEI, czyli europejskiej inicjatywy, której celem jest budowa europejskiego przemysłu bateryjnego za ponad 3,2 mld EUR (są w nim też m.in. BASF, Varta, BMW i Umicore).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane