Czytasz dzięki

Emilewicz: COVID-19 nie może być pretekstem do zerwania polityki konwergencji w UE

  • PAP
opublikowano: 27-05-2020, 06:52

Nie może być tak, że COVID-19 ma być pretekstem do zerwania polityki konwergencji w UE - mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" wicepremier Jadwiga Emilewicz. Jak dodaje, nasza część Europy, choć rozwija się bardzo szybko, to nadal goni peleton "starej" Unii.

Wicepremier, minister rozwoju została zapytana w rozmowie z "DGP" o Fundusz Odbudowy UE, którego projekt ma przedstawić w środę Komisja Europejska.

Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju
Zobacz więcej

Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju Fot. WM

Wykluczyła sytuację, w której Polska mogłaby znaleźć się wśród płatników netto Funduszu. "To bardzo trudna sytuacja. Czekamy na oficjalne stanowisko Komisji Europejskiej. Szykujemy się do dyskusji w tej sprawie" - podkreśliła.

Jak dodała, musimy sobie odpowiedzieć, po co jest ten fundusz. "Z perspektywy Polski podkreślamy, że żadnego europejskiego programu gospodarczego nie można separować od bieżącej sytuacji. Ale stopień dotknięcia kraju przez COVID-19 nie może być jedynym kryterium rozdziału środków. Różne państwa w różnym stanie wchodziły w epidemię" - przypomniała Emilewicz.

Zwróciła uwagę, że jeśli chodzi o poziom dochodów w relacji do PKB, Polska nie jest liderem stawki. "Wykluczanie nas z tej formy pomocy jest dla nas niezrozumiałe. Ponadto równolegle dyskutujemy na temat wieloletnich ram finansowych. Na pewno nie może być tak, że COVID-19 ma być pretekstem do zerwania polityki konwergencji" - zaznaczyła minister rozwoju. "Nasza część Europy, choć rozwija się bardzo szybko, to nadal goni peleton +starej+ Unii. Byłoby bardzo źle, gdyby ci goniący zostali teraz administracyjnie cofnięci" - dodała. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane