Czytasz dzięki

Emilewicz: w przyszłym roku będziemy gotowi do absorbcji środków z Funduszu Odbudowy

  • PAP
opublikowano: 03-09-2020, 12:07

Jeszcze we wrześniu rząd ma przyjąć założenia Krajowego Planu Odbudowy, umożliwiającego korzystanie ze środków unijnego Funduszu Odbudowy - poinformowała wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Oceniła, że w przyszłym roku Polska będzie gotowa do absorbcji pieniędzy z tego funduszu.

Jadwiga Emilewicz
Zobacz więcej

Jadwiga Emilewicz fot. Marek Wiśniewski

"Chcielibyśmy we wrześniu na poziomie rządowym przyjąć założenia Krajowego Planu Odbudowy, bo pamiętajmy, że na koniec parlament musi się wypowiedzieć w zakresie wkładu krajowego. A zatem wrzesień-październik to jest ten czas, kiedy chcielibyśmy wypracować Krajowy Plan Odbudowy" - powiedziała Emilewicz podczas czwartkowej sesji 12. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Przypomniała, że wykorzystanie środków z programu Recovery Fund, który ma pobudzić unijną gospodarkę po kryzysie związanym z pandemią koronawirusa, będzie mocno limitowane czasowo.

"Połowa środków dotacyjnych z Recovery Fund ma być zakontraktowana do końca 2022 roku. Zatem we wrześniu-październiku przyjmiemy Krajowy Plan Odbudowy i chcielibyśmy mieć gotowy mechanizm, który umożliwia zaliczkowanie projektów już w przyszłym roku - abyśmy w przyszłym roku już byli gotowi do absorbcji" - dodała wicepremier, uczestnicząca w katowickiej dyskusji dzięki połączeniu internetowemu.

Emilewicz zapewniła, że również programy regionalne - np. dla Śląska i Wielkopolski, które będę korzystać ze środków tego funduszu - powinny ruszyć już w przyszłym roku. "Bardzo mocno współpracujemy z marszałkami, abyśmy rzeczywiście byli w pełni gotowi do absorbcji już w przyszłym roku" - poinformowała minister.

Jak mówiła, w Krajowym Planie Odbudowy znajdą się nie tylko "cele duże, makro, horyzontalne", ale także konkretne, gotowe do realizacji projekty. "Podejście, które zastosowałam, i które w dialogu z przedsiębiorcami prowadzimy, jest takie, że chcemy do tego planu wpisać wręcz konkretne, z imienia wskazane projekty, które zostaną zrealizowane" - wyjaśniła Emilewicz.

W poniedziałek, podczas innej sesji katowickiego kongresu, minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak poinformowała, że resort otrzymał dotąd z ministerstw ok. 2 tys. propozycji do założeń Krajowego Planu Odbudowy, a podobnej liczby wniosków spodziewa się łącznie od samorządów 16 województw.

Krajowy Plan Odbudowy to dokument niezbędny do tego, aby uzyskać wsparcie w ramach unijnego Funduszu Odbudowy. Zgodnie z porozumieniem szefów państw i rządów wypracowanym podczas lipcowego szczytu UE, największą część środków z wynoszącego 750 mld euro Funduszu Odbudowy będzie stanowił liczący 672,5 mld euro instrument odbudowy i odporności. Unijni liderzy zdecydowali, że na kwotę tę będzie się składało 360 mld euro pożyczek i 312,5 mld euro grantów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane