ENERGETYKA: NOWY PLAN KONSOLIDACJI

Agnieszka Berger
21-08-2000, 00:00

ENERGETYKA: NOWY PLAN KONSOLIDACJI

Energetycy z południowo-wschodniej Polski analizują scenariusze mariaży

GRUBE PIENIĄDZE: Kompleks energetyczny z udziałem Kozienic, Bogdanki i czwórki dystrybutorów prądu z południowo-wschodniej Polski może być wart nawet 7 mld zł — ocenia Jan Buczkowski, wiceminister skarbu odpowiedzialny za prywatyzację energetyki. fot. Grzegorz Kawecki

Elektrownia Kozienice jest zainteresowana zakupem akcji kopalni Bogdanka. Według MSP, kapitałowa konsolidacja obu spółek może być pierwszym krokiem do powstania na południowym wschodzie dużego kompleksu energetycznego. Mogliby się w nim znaleźć także czterej okoliczni dystrybutorzy prądu.

Jan Buczkowski, wiceminister skarbu odpowiedzialny za prywatyzację energetyki, uważa, że El Kozienice — największa w kraju elektrownia opalana węglem kamiennym — może zostać inwestorem strategicznym w pobliskiej kopalni Bogdanka. Koncepcja resortu jest zbieżna z oczekiwaniami zarządu Kozienic.

— Zakup akcji Bogdanki, zapewniłby nam bezpieczeństwo zaopatrzenia w węgiel. Nie oznacza to, że chcielibyśmy korzystać wyłącznie z tego źródła. Jednak na przykładzie Elektrowni Rybnik przekonaliśmy się, że brak własnych dostawców może utrudnić prywatyzację. Nam zaś zależy na jak najsprawniejszym jej przeprowadzeniu — wyjaśnia Jan Wrona, prezes Elektrowni Kozienice.

Zawieszona prywatyzacja

Kozienicka spółka będzie miała szansę wziąć udział w prywatyzacji Bogdanki, jeśli — zgodnie z wolą resortu skarbu — wkrótce uda się ogłosić przetarg na inwestora dla podlubelskiej kopalni.

— Elektrownię stać na to, żeby z własnych środków i kredytu wykupić mniejszościowy udział w Bogdance, a następnie — podwyższając kapitał, przejąć pakiet dominujący — uważa Jan Buczkowski.

Według branżowych ekspertów, kopalnia zostanie sprzedana poniżej wartości księgowej, która wynosi około 400 mln zł. Dla porównania, Wk Kozienic sięga 1,3 mld zł.

Lizak za szybą

MSP zależy na szybkim sprywatyzowaniu kopalni także ze względu na związane z tym uruchomienie II transzy pożyczki z Banku Światowego przeznaczonej na restrukturyzację górnictwa. Dotychczas z kwoty 300 mln USD BŚ udostępnił rządowi dopiero niespełna jedną czwartą. Jednym z warunków uruchomienia II transzy, wynoszącej 230 mln USD, jest przygotowanie prywatyzacji Bogdanki. Resort skarbu od dwóch miesięcy czeka na zgodę Urzędu Zamówień Publicznych na przygotowanie memorandum informacyjnego przez firmę PriceWaterhouseCoopers, która wykonała już analizę przedprywatyzacyjną kopalni.

— Memorandum może być gotowe w ciągu miesiąca od decyzji UZP — twierdzi minister Buczkowski.

Jego zdaniem, ewentualne kapitałowe połączenie Kozienic i Bogdanki może być pierwszym krokiem do utworzenia w południowo-wschodniej Polsce dużego kompleksu górniczo-energetyczno-dystrybucyjnego.

W jego strukturach mogłyby się też znaleźć przeznaczone do łącznej prywatyzacji cztery zakłady energetyczne z tzw. grupy G-4: Zamojska Korporacja Energetyczna, lubelski Lubzel, Rzeszowski ZE i kielecko-radomski ZEORK.

Ostrożni dystrybutorzy

Mieczysław Kwiecień, prezes ZEORK-u uważa, że koncepcja utworzenia pionowego koncernu energetycznego jest godna uwagi. Podkreśla jednak, że pomysł jest bardzo świeży i nie był jeszcze konsultowany na forum grupy.

— Na razie, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, przygotowujemy się do prywatyzacji w ramach grupy G-4. O nowym pomyśle będziemy rozmawiać z pozostałymi zarządami dopiero we wrześniu. Wtedy też zapadną decyzje o ewentualnym przeprowadzeniu dalszych analiz, które potwierdzą celowość konsolidacji lub ją wykluczą — tłumaczy Mieczysław Kwiecień.

Zdaniem Jana Wrony, jeśli prace nad biznesplanem rozpoczną się jesienią, kolejnych decyzji można się spodziewać na początku przyszłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ENERGETYKA: NOWY PLAN KONSOLIDACJI