Czytasz dzięki

Europejski Trybunał stanął po stronie polskiego przewoźnika

opublikowano: 28-10-2020, 13:57

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecydował, że opłaty na niemieckich autostradach pobierane od firm transportowych są zbyt wysokie, donosi Deutsche Welle.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał w środę werdykt w sprawie zgłoszonej przez polską firmę transportową. Uznał, że Niemcy nie powinny w opłatach obciążać firm transportowych kosztem utrzymania policji drogowej. W ocenie Trybunału w ustalaniu opłaty powinien być uwzględniany tylko koszt infrastruktury. Wskazał, że działalność policji należy do obowiązków państwa i nie można jej traktować jedynie jako „zarządcy infrastruktury drogowej”.

Polska firma transportowa złożyła skargę w Trybunale z powodu opłaty za korzystanie z dróg w Niemczech w 2010 i 2011 roku. Wskazała, że jest ona zbyt duża. Pierwsza skarga, która trafiła do sądu w Kolonii, została oddalona. W sądzie administracyjnym w Munster zawieszono apelację i skierowano pytanie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Deutsche Welle zwraca uwagę, że jego środowy werdykt może mieć wpływ w przyszłości na opłaty za korzystanie z dróg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, dw.com

Polecane