Europejskie giełdy zanotowały największy tegoroczny wzrost

(Marek Druś)
opublikowano: 18-05-2005, 19:43

Europejskie giełdy zanotowały we wtorek największe tegoroczne wzrosty. To zasługa dobrych wiadomości z Chin i USA, które wywołały popyt na akcje spółek technologicznych, a także producentów stali i surowców naturalnych.

Europejskie giełdy zanotowały we wtorek największe tegoroczne wzrosty. To zasługa dobrych wiadomości z Chin i USA, które wywołały popyt na akcje spółek technologicznych, a także producentów stali i surowców naturalnych.

Francuski CAC40 rósł na zamknięciu o 1,67 proc., niemiecki DAX o 1,7 proc., a brytyjski FTSE 100 o 1,03 proc. W pierwszej części sesji popyt stymulowała wiadomość o większym niż oczekiwano wzroście produkcji przemysłowej w Chinach, a także lepszych niż prognozowali analitycy wynikach kwartalnych Hewlett-Packarda. W końcowej fazie notowań wzrostom kursów sprzyjały zgodne z oczekiwaniami dane o inflacji cen detalicznych w USA, które zmniejszyły obawy wzrostu stóp procentowych za oceanem.

Spośród 18 subindeksów branżowych Stoxx 600 najmocniej wzrósł we wtorek ten, który odzwierciedla zmiany kursów dostawców surowców naturalnych. Popyt na akcje m.in. BHP Billiton i Rio Tinto, pierwszej i trzeciej spółki wydobywczej wywołała wiadomość o 16 proc. wzroście produkcji przemysłowej w kwietniu w Chinach. Wywołało to także zwyżkę cen metali, m.in. stali i miedzi. Spośród producentów tej ostatniej wyraźnie zdrożały we wtorek akcje Arcelora i Corus Group. Mocno poszły w górę notowania Umicore, jednego z największych na świecie przetwórców metali kolorowych.

Dobre wyniki kwartalne Hewlett-Packarda wywołały popyt na akcje europejskich spółek technologicznych. W górę poszły kursy m.in. producentów chipów - Infineon Technologies i STMicroelectronics, a także trzeciego europejskiego dostawcy usług komputerowych – LogicaCMG.

Wyraźnie zdrożały akcje Siemensa. Największy niemiecki koncern przemysłowy przedstawił optymistyczną prognozę opartą na perspektywach energetyki wiatrowej. W górę poszedł kurs duńskiego Vestas Wind Systems, największego na świecie producenta turbin wiatrowych.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane