Europejskie giełdy zyskują

  • PAP
opublikowano: 12-11-2019, 10:10

Europejskie giełdy zyskują pomimo "zastoju" w rozmowach handlowych USA-Chiny. Z uwagą, w tym kontekście będzie oberwowane wtorkowe wystąpienie prezydenta Stanów Zjednoczonych, które może rozjaśnić sytuację, podają maklerzy.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

W zachodniej Europie wskaźnik Stoxx 600 Europe zwyżkuje o 0,2 proc.

Zyskuje sektor spółek motoryzacyjnych Stoxx 600 Automobiles & Parts - o 0,6 proc. Źródła podają, że administracja prezydenta USA Donalda Trumpa może odłożyć w czasie decyzję w sprawie nałożenia ceł na auta importowane do USA z Europy.

"Decyzja w tej sprawie może zostać odłożona, ponieważ wysiłki podejmowane przez niemieckie fimy motoryzacyjne, mające na celu podkreślenie ich nowych inwestycji w Stanach Zjednoczonych, pomogły w negocjacjach" - podały źródła zbliżone do Białego Domu.

Tydzień temu akcje europejskich spółek motoryzacyjnych gwałtownie zwyżkowały po tym, jak sekretarz handlu USA Wilbur Ross zasygnalizował, że prawdopodobne jest odroczenie ceł na auta sprowadzane z Europy.

We wtorek po 1 proc. drożeją akcje m.in. firmy Daimler, Faurecia, Valeo, Nokian Renkaat, a BMW zyskuje 0,7 proc.

Traci koncern Renault, -2,5 proc., po tym, gdy Nissan Motor obniżył swoje prognozy zysku na obecny rok podatkowy.

Zysk operacyjny Nissana ma wynieść 150 mld jenów wobec wcześniej szacowanych 230 mld jenów. Analitycy prognozują zaś w całym roku podatkowym zysk 158 mld jenów.

Akcje brytyjskiej spółki detalicznej B&M tanieją aż o 11 proc. po tym, gdy podała ona zysk przed opodatkowaniem za I połowę roku, który analitycy Citigroup określili jako "nieporządny". Przychody w I poł. roku wyniosły 1,9 mld funtów, a EPS 8,2 pensa.

Inwestorzy czekają na kolejne informacje związane z możliwym podpisaniem częściowej umowy handlowej USA z Chinami po tym, gdy w ostatnich dniach pojawiały się "różne" doniesienia związane ze sporem handlowym.

Prezydent USA Donald Trump, który we wtorek wystąpi podczas lunchu w Klubie Gospodarczym w N.Jorku, sygnalizował wcześniej, że nie jest zadowolony z tempa negocjacji handlowych z Chinami.

"Rozmowy idą do przodu, ale wolno, jak dla mnie, o wiele za wolno" - powiedział w sobotę Trump. Podkreślił, że porozumienie leży przede wszystkim w interesie Chin.

W czwartek rzecznik resortu handlu ChRL mówił z kolei, że Chiny i USA uzgodniły wycofanie wzajemnych taryf na towary w ramach negocjowanej "pierwszej fazy" porozumienia handlowego.

Jednak dzień później Donald Trump oświadczył, że nie zgodził się jeszcze na zniesienie ceł nałożonych na Chiny.

"Rynki są płochliwe. Będziemy potrzebować bardziej konkretnych informacji o strukturze i harmonogramie wszelkiego rodzaju ostatecznych uzgodnień handlowych, a na razie działamy na podstawie +skrawków+ informacji" - mówi Matt Forester, dyrektor ds. inwestycji w Bwood Mellon's Lockwood Advisors.

Na rynku walutowym euro jest po 1,1025 USD, niżej o 0,1 proc., brytyjski funt tanieje o 0,1 proc. do 1,2836 USD, a japoński jen jest wyceniany po 109,26 za 1 USD, niżej o 0,2 proc.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 1,95 proc., wyżej o 1 pb.

Złoto tanieje o 0,3 proc. do 1.451,12 USD za uncję.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu