Europejskie rafinerie grożą Rosji zmniejszeniem zakupów

Marek Druś
opublikowano: 05-02-2018, 12:56
aktualizacja: 05-02-2018, 13:34

Europejskie rafinerie zagroziły zmniejszeniem zakupów rosyjskiej ropy z powodu pogorszenia się jej jakości, pisze Reuters.

Jakość ropy pogorszyła się z powodu skierowania jej znacznej ilości do Chin w związku z wzmożoną rywalizacją Rosji na rynkach Azji z dostawcami z OPEC i USA, tłumaczy agencja.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Jakość ropy Ural pogorszyła się tak bardzo, że wielu nabywców zaczęło zastanawiać się nad ilością kupowanej rosyjskiej ropy, a także ceną, jaką są skłonni za nią oferować, twierdzą anonimowi informatorzy Reutersa z europejskich rafinerii.

Mirosław Kochalski, wiceprezes PKN Orlen powiedział Reutersowi, że zmiana jakości ropy Ural może mieć wpływ na przyszłe umowy.

- To otwiera przestrzeń do negocjacji z partnerami, także dotyczących warunków cenowych – powiedział Kochalski Reutersowi.

Podobne stanowisko wyrazili inni przedstawiciele branży, z którymi rozmawiała agencja.

Rosyjskie Ministerstwo Energii, a także operator rurociągów Transneft przyznali, że istnieje problem spadku jakości ropy Ural, która jest mieszanką ropy pochodzącej z różnych źródeł. Jej ostateczny skład to wynik zastosowanych proporcji surowca lepszej i gorszej jakości.

Dane o składzie chemicznym ropy Ural pozyskane przez Reutersa ze źródeł branżowych pokazują, że ropa przesyłana do Europy w tym miesiącu jest bliska dolnej granicy standardu określanego przez rosyjską państwową agencję Rosstandart.

- Nie możemy rafinować tej ropy – powiedział Reutersowi trader z europejskiej spółki. – Jest tylko jedno rozwiązanie, którym jest zmniejszenie zakupów ropy Ural i zdobycie dostaw lżejszej ropy do zmieszania – dodał. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Europejskie rafinerie grożą Rosji zmniejszeniem zakupów