Expander: Huśtawki nastrojów ciąg dalszy

Katarzyna Siwek, Expander
opublikowano: 05-12-2008, 11:03

Zachowanie giełd jest w ostatnim czasie charakterystyczne dla trendu bocznego. Chodzi przede wszystkim o brak konsekwencji w reagowaniu na pojawiające się wiadomości.

Sytuacja jest prosta pod tym względem, że większość z nich jest zła i gorsza od prognoz. Raz jednak inwestorzy je ignorują, innym razem biorą sobie je do serca. Znajdują w tym odbicie wątpliwości czy obecne ceny akcji odzwierciedlają już w pełni skalę pogorszenia koniunktury gospodarczej i wyników przedsiębiorstw, czy też jeszcze nie. Wczoraj znów wiadomości były złe. Mocno rozczarowały zamówienia fabryczne w USA, najsłabiej w historii wypadła sprzedaż detaliczna w sieciach handlowych. Do najwyższego poziomu od lat zwiększyła się liczba osób pobierających zasiłki. Większej uwagi nie przyciągnęły natomiast mocne cięcia stóp procentowych w Europie.

Wrażenie na inwestorach zrobiła prognoza Merrill Lynch zapowiadająca spadek w przyszłym roku ceny ropy naftowej do 25 USD za baryłkę. Takie szacunki są najlepszym dowodem na to, jak gwałtownie zmieniły się oczekiwania i jak długo wcześniej inwestorzy łudzili się, że kłopoty gospodarcze nie rozprzestrzenią się na cały świat. Dość przypomnieć, że ceny surowców jeszcze w połowie tego roku biły rekordy. Stąd wynika, że upłynęło zbyt mało czasu, by negatywne zjawiska mogły zostać w pełni odzwierciedlone w cenach aktywów.

Osobnym tematem jest zachowanie małych i średnich spółek na naszym rynku. W coraz mniejszym stopniu uczestniczą w poszczególnych ruchach na rynku. Pozostają zupełnie w cieniu. Widać, w jak dużym stopniu inwestorzy cenią sobie płynność. To jednak potwierdza, że zmiany cen na rynku mają w dużym stopniu spekulacyjny charakter. Dobrym przykładem była wczorajsza sesja, na której nasz parkiet zyskał praktycznie dzięki Pekao i PKO BP i kilku innym bankom. Skupianie się uwagi na akcjach największych spółek ma też swoją przyczynę w tym, że głównymi kupującymi nasze akcje są OFE. Wykazały to listopadowe dane.

Dziś czeka nas wyczekiwanie na raport z amerykańskiego rynku pracy. Można z dużym prawdopodobieństwem ocenić, że losy sesji rozegrają się w jej końcówce. Środowe informacje charakteryzujące stan rynku pracy w listopadzie nie były zachęcające, bo zarówno liczba miejsc pracy w sektorze prywatnym, jak i liczba planowanych zwolnień, rozczarowały. Dziś więc trudno też oczekiwać dobrych wiadomości. Zachowanie rynku na ostatnich sesjach nie wskazuje, by złe doniesienia już były zdyskontowane.

WIG utknął w połowie przedziału między ekstremami z ostatnich tygodni, które z grubsza wypadły między 25 tys. pkt i 30 tys. pkt. Nic nie wskazuje, by w najbliższym czasie miało dojść do opuszczenia tej strefy. Coraz bardziej istotną kwestią staje się rozstrzygnięcie czy trwająca stabilizacja notowań stanowi bazę pod mocniejsze odbicie, czy też jedynie jest płaską korektą w bessie. Na dziś wciąż więcej przemawia za tym drugim wariantem.

Katarzyna Siwek, Expander

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Siwek, Expander

Polecane