Fachowcy od stalowych konstrukcji

  • Materiał partnera
opublikowano: 23-02-2020, 22:00

Bez nich nie byłoby jednego z największych na świecie dźwigów, który może jednorazowo podnieść pięć tysięcy ton, czyli tyle, ile waży 100 wagonów kolejowych z węglem.

Wywodząca się z belgijskiej Antwerpii Grupa Telemond w 2001 r. przeniosła działalność do Kostrzyna nad Odrą. Tutaj powstały pierwsze trzy spółki: Teleskop, Henschel Engineering Automotive i Montel. Firmy gwarantują najwyższe standardy jakościowe oraz zindywidualizowane rozwiązania bez względu na stopień trudności. Są specjalistami w zakresie przetwarzania wysoko wytrzymałych drobnoziarnistych stali konstrukcyjnych. Wykonują usługi, które wymagają m.in. stosowania metod spawalniczych, cięcia blach i rur, obróbki mechanicznej, lakierowania i montażu. Zależnie od potrzeb przygotowują konstrukcje stalowe, zarówno jako elementy pojedyncze, jak i złożone moduły. Zajmują się zakupem, wykonaniem, a także logistyką, montażem i uzyskaniem certyfikatów jakości.

Fot. ARC

Był Księżyc, jest przemysł

W 2015 r. powstała spółka Teleyard w Szczecinie. Ulokowanie jej inwestycji na „dzikich” terenach odległych północnych dzielnic miasta przywodziło niektórym na myśl pierwszy krok człowieka na Księżycu. Krajobraz szybko uległ zmianie, kiedy na 38-hektarowej działce stanęła nowoczesna hala o powierzchni hektara. Portfolio grupy Telemond rozszerzyło się o kompleksową realizację specjalistycznych projektów, obejmujących konstrukcje wielkogabarytowe dla sektora stoczniowego oraz na potrzeby branży offshore i morskiej, w tym także te przeznaczone i dostosowane do podnoszeniabardzo ciężkich elementów. Firma wykonuje także projekty specjalne. O potężnym dźwigu lądowym, który powstał w Szczecinie, rozpisywały się nie tylko lokalne media. Wśród najbliższych planów jest budowa nabrzeża portowego, co zwiększy możliwości transportowania produktów drogą wodną. Lokalizacja firm z grupy pozwala na optymalizację tras transportowych w środkowej Europie — traktami drogowymi, kolejowymi i wodnymi. Umiejscowienie jednego z zakładów w Szczecinie zapewnia bezpośredni dostęp do międzynarodowych szlaków morskich i kanałów europejskich. Spółki z Grupy Telemond współpracują z największymi producentami maszyn budowlanych i automotive oraz offshore. Są to np. Liebherr oraz Volkswagen, Deme.

W trosce o kadry

W sumie we wszystkich firmach Grupy pracuje ponad 900 osób, w samej spółce Telemond 630 osób. Większość z nich to wysoko wykwalifikowani spawacze, monterzy, operatorzy obrabiarek sterowanych numerycznie. Co ważne, firma posiada własne centrum szkoleniowe dla 100 osób, w którym pracownicy mogą zdobywać i odnawiać swoje umiejętności i kwalifikacje oraz uprawnienia. Mogą dokształcać się zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Warto dodać, że ponad 10 lat temu w Kostrzynie firma uruchomiła program nauczania zawodu, na potrzeby którego w fabryce powstała „szkółka spawalnicza”. Tworzą ją nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, którzy swoje doświadczenie i wiedzę przekazują prawie

70 uczniom z pięciu klas. W trzech klasach przygotowuje się przyszłych ślusarzy, a w dwóch nowo utworzonych uczy się zawodu operatora obrabiarek skrawających. W ciągu 10 lat naukę zawodu w „szkółce spawalniczej” ukończyło 163 uczniów, z których 60 do dziś pracuje w zakładach Grupy Telemond. Działania szkoleniowe spółki z Kostrzyna nad Odrą wobec młodocianych doceniła poprzednia minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Zakłady holdingu dbają o zrównoważony rozwój. Ilustrują to m.in. ergonomiczne stanowiska pracy, zapewniające optymalną wydajność, ochronę zdrowia i bezpieczeństwo pracownika. Firma została w ubiegłym roku Lubuskim Liderem Biznesu, otrzymuje cyklicznie tytuł Anioła, czyli podziękowania za zaangażowanie w życie Kostrzyna. Grupa wspiera różnego rodzaju instytucje publiczne: bibliotekę, gdzie współorganizuje się m.in. warsztaty drukowania 3D, a wcześniej zajęcia z robotyki. Organizuje dla miasta Kino Letnie. Seanse pod chmurką na gigantycznym 24 m ekranie cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Holding bierze też udział w organizowanym przez miasto pikniku ekologicznym. Dziś, kiedy nie można oddzielić powodzenia i rozwoju firmy od dbałości o otoczenie, w którym działa, Telemond coraz większe znaczenie przywiązuje do działania zgodnie z przyjętą przez grupę Społeczną Odpowiedzialnością Biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane