Fed: cła częściej niszczą niż tworzą miejsca pracy

opublikowano: 19-04-2018, 17:52
aktualizacja: 19-04-2018, 17:57

Ekonomiści Fed z Nowego Jorku uważają, że cła na importowaną stal i aluminium wprowadzone przez prezydenta Donalda Trumpa ani nie stworzą nowych miejsc pracy w USA, ani nie ochronią już istniejących.

- Nowe cła prawdopodobnie doprowadzą do straty netto w zatrudnieniu USA, przynajmniej w krótkim i średnim terminie – głosi tekst opublikowany na stronie Fed w Nowym Jorku, którego autorami są Mary Amiti, Sebastian Heise i Noah Kwicklis. - Choć trudno powiedzieć dokładnie jak wiele miejsc pracy będzie to dotyczyć, biorąc pod uwagę historię chronienia branż cłami importowymi dochodzimy do wniosku, że 25 proc. cła na stal prawdopodobnie będzie kosztować więcej miejsc pracy niż ochroni – dodaje. 

Autorzy tekstu przypominają analizę z 2003 roku, która pokazała, że podobne do obecnych rozwiązania wprowadzone przez prezydenta George'a W. Busha w 2002 roku spowodowały stratę 200 tys. miejsc pracy w różnych branżach.

Wpis ekonomistów pojawił się po tym jak w środę w „beżowej księdze” Fed wspomniano iż obawy dotyczące handlu międzynarodowego psują ogólnie pozytywną perspektywę gospodarki. Zacytowano w niej firmę z regionu Fed w Bostonie, która skarżyła się iż „te cła zabijają już wysokopłatne miejsca w amerykańskim przemyśle”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Fed: cła częściej niszczą niż tworzą miejsca pracy