Fed podsyca obawy o recesję, a Japonia wspiera jena

opublikowano: 22-09-2022, 15:22
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Światowe akcje są blisko dwuletniego minimum, a Japonia została zmuszona do jednostronnej interwencji na rynkach walutowych po raz pierwszy od 1998 r. w czwartek, po tym, jak agresywne sygnały Rezerwy Federalnej dotyczące podwyżek stóp w USA zmusiły rynki do ucieczki – podaje agencja Reutersa.

fot. Stefani Reynolds/Bloomberg

W Europie, gdzie niestabilność gospodarki została spotęgowana w tym tygodniu przez groźbę Rosji użycia broni jądrowej, główne giełdy spadły o ponad 1 proc.

Niedługo po otwarciu Europy wkroczyło Tokio, by wesprzeć jena. Chociaż ruch wydawał się nadchodzić od tygodni – jen spadł w tym roku o 20 proc., prawie o połowę w porównaniu z ostatnimi sześcioma tygodniami – i tak wywarło to znaczny wpływ.

Handlowcy obserwowali, jak japońska waluta umocniła się do poziomu 142,39 ze 145,81 do dolara w ciągu kilku minut i dotarła aż do pułapu 140 do USD.

Gdy dolar utknął w martwym punkcie, euro zyskało prawie 0,5 proc. w stosunku do 20-letniego minimum. Funt szterling również został podniesiony z dołka z 1985 r., gdy Bank Anglii podniósł stopy procentowe o kolejne 50 punktów bazowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Reuters

Polecane