Feldstein: rośnie ryzyko dużej przeceny akcji

opublikowano: 16-11-2017, 20:58
aktualizacja: 16-11-2017, 21:01

Prof. Martin Feldstein z Harvardu dostrzega wzrost ryzyka dużego spadku cen na rynku akcji oraz spowolnienia wzrostu gospodarczego w USA.

Feldstein zwrócił uwagę, że system finansowy jest „kruchy”, co jest skutkiem agresywnych zakupów obligacji przez Fed. Stwierdził, że były szef Fed, Ben Bernanke, miał rację kiedy ostrzegał, że skutkiem ubocznym zakupów obligacji przez bank centralny i spowodowanego przez to obniżenia stóp rynkowych, będzie nadmierne podejmowanie ryzyka przez inwestorów.

Zobacz więcej

Martin Feldstein, fot. Bloomberg

- To jest oczywiste teraz i rośnie szansa, że ceny akcji spadną – powiedział Feldstein.

Ekonomista z Harvardu wskazał, że gdyby wskaźnik cena/zysk amerykańskich akcji spadł do historycznej średniej, oznaczałoby to 38 proc. przecenę akcji. To spowodowałoby spadek wartości akcji w posiadaniu gospodarstw domowych o 9,5 bln USD, podkreśłił Feldstein. Wskazał, że według podręczników ekonomii każdy spadek majątku o dolara redukuje wydatki o 4 centy. W efekcie oznaczałoby to spadek wydatków o 475 mld USD, czyli ponad 2 proc. PKB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Feldstein: rośnie ryzyko dużej przeceny akcji