Czytasz dzięki

"Finansowanie przedsiębiorstw wypychane przez rząd" (WYKRES DNIA)

Spowolnienie wzrostu akcji kredytowej dla przedsiębiorstw to skutek podatku od aktywów bankowych, ocenia agencja Bloomberg.

Zmiana wartości zobowiązań przedsiębiorstw wobec banków, rok do roku
Zobacz więcej

Zmiana wartości zobowiązań przedsiębiorstw wobec banków, rok do roku Bloomberg

W sierpniu dynamika kredytów dla przedsiębiorstw, która jeszcze w styczniu sięgała 12 proc. w skali roku, spowolniła do 5,5 proc. Tymczasem zaangażowanie banków w obligacjach skarbowych skoczyło w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku o 20 proc. Do tego, że banki zamiast rozwoju przedsiębiorstw wolą finansować deficyt budżetowy, walnie przyczynia się wyłączenie obligacji skarbowych z podstawy do obliczania podatku bankowego, zauważa agencja Bloomberg. Jej zdaniem gorszy dostęp do kredytów może skłonić przedsiębiorstwa do szukania finansowania u mniej uregulowanych podmiotów, takich jak firmy leasingowe.

„Aby podtrzymać wzrost gospodarczy, który według ekonomistów wyniesie w tym roku 3,3 proc., konieczny może okazać się program stymulacji kredytów” – napisał w analizie Tomasz Noetzel, analityk Bloomberga.

W lipcowym raporcie Międzynarodowy Fundusz Walutowy doradzał rządowi zmiany w podatku bankowym, argumentując że obecne rozwiązania obniżą dynamikę akcji kredytowej o 4 punkty procentowe oraz doprowadzą do spowolnienia wzrostu o 0,4 punktu procentowego. Według instytucji dodatkowy podatek od zysków i wynagrodzeń w sektorze bankowym mógłby przynieść podobne przychody do budżetu jak podatek od aktywów, bez niekorzystnego wpływu na sektor prywatny.


Zmiana wartości zobowiązań przedsiębiorstw wobec banków, rok do roku. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy