Fiskus stawia na split payment

opublikowano: 15-05-2019, 22:00

Do rozliczeń w modelu podzielonej płatności będą zobowiązane podmioty objęte odwróconym VAT-em i solidarną odpowiedzialnością.

Walcząc z szarą strefą polskie rządy wprowadzały rozliczenia podatkowe w systemie odwróconego VAT, w którym daninę płaci finalny odbiorca. Objęci nią są dostawcy złomu, wyrobów stalowych, telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych, podwykonawcy budowlani itp. Dostawcy paliw natomiast są w systemie odwróconej płatności. Ministerstwo Finansów (MF) chce jednak zmienić stosowane przez nich systemy rozliczeń na tzw. podzieloną płatność (split payment), zgodnie z którą danina dla państwa jest zamrażana na specjalnym rachunku VAT.

„Dodatkowo, z uwagi na zdiagnozowane nieprawidłowości możliwe będzie objęcie mechanizmem podzielonej płatności także transakcji, których przedmiotem są części i akcesoria do pojazdów silnikowych, węgiel i produkty węglowe, maszyny i urządzenia elektryczne, ich części i akcesoria oraz urządzenia elektryczne i ich części i akcesoria” — napisał Filip Świtała, podsekretarz stanu w MF.

Resort informuje, że podstawą wprowadzenia nowych przepisów jest decyzja wykonawcza Rady Unii Europejskiej z lutego 2019 r. umożliwiająca zmianę w Polsce systemu rozliczeń.

„Równolegle przedmiotowym projektem wprowadza się (…) pewne ułatwienia. Głównym jest wprowadzenie możliwości opłacania z rachunku VAT należności z tytułu podatków dochodowych, akcyzy, cła, VAT od importu oraz składek ZUS. Wprowadzenie tej możliwości jest odpowiedzią na obawy zgłaszane przez podatników co do pogorszenia ich płynności finansowej w związku z ograniczoną dyspozycyjnością środków zgromadzonych na rachunku VAT” — napisał Filip Świtała.

Na ryzyko zachwiania płynności po wdrożeniu podzielonej płatności wskazują przeciwnicy pomysłu MF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu