Fitch: Podatek bankowy i pomoc kredytobiorcom osłabią profile kredytowe banków

ISBNews
opublikowano: 02-02-2016, 16:38

Podatek bankowy oraz prezydencka propozycja wsparcia dla klientów posiadających kredyty w walutach obcych osłabi niezależne profile kredytowe polskich banków i spowoduje presję na ratingi "viability ratings", jednak skala wpływu nie jest jeszcze znana, uważa Fitch Ratings.

Ratingi IDR będą pod mniejszą presją, ponieważ wiele z nich w dużym stopniu zależy od ratingów banków-właścicieli.

"Największy wpływ zostanie odnotowany w przypadku banków, które już raportują niższe zyski, w tym Banku Ochrony Środowiska (BOŚ BB/bb/negatywnie) i Getin Noble Banku (Getin, BB/bb/stabilnie). Wprowadzenie podatku może poddać w wątpliwość ich średnioterminową rentowność strukturalną" – czytamy w komunikacie.

Fitch uważa także, że ocena rentowności i kapitalizacji może być czynnikiem ograniczającym viability rating tych banków i wywierać presję na długoterminowy rating IDR.

W mniejszym stopniu będzie to dotyczyć Eurobanku (A-/stabilnie/bb-), mBanku (BBB-/pozytywnie/bbb-), Banku Millennium (BBB-/stabilnie/bbb-) i Alior Banku (BB/stabilnie/bb). Jedynie umiarkowany wpływ może zostać odnotowany w przypadku Banku Pekao (A-/stabilnie/a-), Banku Zachodniego WBK (BBB+/stabilnie/bbb+), ING Banku Sląskiego (A-/stabilnie/bbb+), i Banku Handlowego (A-/tabilnie/bbb+).

Fitch podkreśla też, że prezydencka propozycja wsparcia kredytobiorców została przygotowana bez konsultacji z Ministerstwem Finansów, Narodowym Bankiem Polskim i Komisją Nadzoru Finansowego. Rynek ocenia jej wpływ na banki na 30-60 mld zł.

"Ze względu na potencjalny wpływ oczekujemy, że rozwiązanie to zostanie opóźnione i zmodyfikowane. Wpływ przewalutowania na kapitalizację nie wynosiłby jeden do jednego; szczególnie w przypadku banków używających standaryzowanego podejścia do kapitału, kredyty przewalutowane miałyby znacznie niższe wagi ryzyka" – czytamy dalej.

Zdaniem agencji, największy wpływ propozycji mogą odnotować banki z wysoką ekspozycją na kredyty w walutach obcych, w tym Getin (30% kredytów walutowych w sumie kredytów brutto), Bank Millennium (39,1%), mBank (31%), BOŚ (16,5%) i Eurobank (14%). BZ WBK również ma wysoki, 16-proc. udział kredytów walutowych, jednak ma większą zdolność absorbowania strat dzięki kapitałowi.

Fitch dokona rewizji ratingów polskich banków o dużej ekspozycji na kredyty walutowe w ciagu najbliższego miesiąca, podano także.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane