Fitch wysoko ocenił PKN Orlen

Tomasz Siemieniec
opublikowano: 07-01-2002, 00:00

Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch nadała PKN Orlen rating długoterminowy dla długu niepodporządkowanego na poziomie BBB oraz rating krótkoterminowy na poziomie F3. To najwyższa ocena zobowiązań polskiego przedsiębiorstwa produkcyjnego.

— PKN jest wyłącznie przetwórcą ropy nafowej i nie prowadzi działalności w zakresie wydobycia ropy, co mogłyby stanowić zabezpieczenie w warunkach dużych wahań cen ropy naftowej — podkreślają analitycy Fitch.

Zwrócili jednak uwagę, że choć rafineria PKN jest jedną z najnowocześniejszych w regionie, niezbędne są inwestycje w celu poprawy efektywności i zmniejszenia kosztów.

— Sieć detaliczna PKN składa się z ponad 2 tys. stacji paliw, z których większość wymaga dalszych inwestycji — podkreślają analitycy agencji Fitch.

Zwracają uwagę, że PKN Orlen planuje zredukowanie zaangażowania w obszary spoza działalności podstawowej, aby zwiększyć swoją produktywność. Plany te dotyczą również 20 proc. udziałów w Polkomtelu, operatorze telefonii komórkowej.

W piątek PKN Orlen poinformował natomiast o zawaciu kontraktu wartości 650 mln zł z niemiecką firmą Abb Lumus Global na modernizację wytwórni etyleniu Olefin II w Płocku. Inwestycja pozwoli zwiększyć produkcję etylenu z 360 tys. ton rocznie do 660 tys. ton rocznie i propylenu ze 130 tys. ton rocznie do 315 tys. ton rocznie i ma być zakończona pod koniec 2004 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Siemieniec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Fitch wysoko ocenił PKN Orlen