Fortuna bogaczy stopniała pierwszy raz od trzech lat

opublikowano: 08-11-2019, 16:27

Miliarderzy na świecie po raz pierwszy od trzech lat odnotowali spadek swoich zbiorowych fortun w 2018 r. Wartość netto ich bogactwa obniżyła się o 388 mld USD.

Zgodnie z najnowszym „Raportem miliarderów” jaki opracowuje szwajcarski bank UBS, najmocniej stratami dotknięta została Azja, gdzie łączne bogactwo najbardziej zamożnych osób zmniejszyło się o 8 proc. Wynikało to ze spowolnienie wzrostu w Chinach i wzrostu stóp procentowych w USA. Jak szacuje UBS, łączne bogactwo miliarderów w Chinach kontynentalnych spadło w ubiegłym roku o 12 proc. do 982,4 mld USD.

Nieco lepiej radzili sobie miliarderzy ze Stanów Zjednoczonych. Ich liczba, napędzana boomem w sektorze technologicznym, wzrosła na koniec 2018 r. do 89 z 70 rok wcześniej.

Raport podkreśla, że ogromny wpływ na bogactwo miliarderów ma sytuacja na rynkach akcji. Giełdy odżyły po niespecjalnie udanym 2018 r. na co wskazuje 20 proc. wzrost w tym roku indeksu MSCI All-Country World. W efekcie, mimo zeszłorocznego spadku bogactwa, majątek miliarderów wzrósł o niemal 35 proc. (o ok. 2,2 bln USD) od 2013 r. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy