Czytasz dzięki

Fortuna bogaczy stopniała pierwszy raz od trzech lat

opublikowano: 08-11-2019, 16:27

Miliarderzy na świecie po raz pierwszy od trzech lat odnotowali spadek swoich zbiorowych fortun w 2018 r. Wartość netto ich bogactwa obniżyła się o 388 mld USD.

Zgodnie z najnowszym „Raportem miliarderów” jaki opracowuje szwajcarski bank UBS, najmocniej stratami dotknięta została Azja, gdzie łączne bogactwo najbardziej zamożnych osób zmniejszyło się o 8 proc. Wynikało to ze spowolnienie wzrostu w Chinach i wzrostu stóp procentowych w USA. Jak szacuje UBS, łączne bogactwo miliarderów w Chinach kontynentalnych spadło w ubiegłym roku o 12 proc. do 982,4 mld USD.

Nieco lepiej radzili sobie miliarderzy ze Stanów Zjednoczonych. Ich liczba, napędzana boomem w sektorze technologicznym, wzrosła na koniec 2018 r. do 89 z 70 rok wcześniej.

Raport podkreśla, że ogromny wpływ na bogactwo miliarderów ma sytuacja na rynkach akcji. Giełdy odżyły po niespecjalnie udanym 2018 r. na co wskazuje 20 proc. wzrost w tym roku indeksu MSCI All-Country World. W efekcie, mimo zeszłorocznego spadku bogactwa, majątek miliarderów wzrósł o niemal 35 proc. (o ok. 2,2 bln USD) od 2013 r. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane