Francja może wprowadzić nakaz oznaczeń czasu „życia” elektroniki

Marek Druś, thelocal.fr
opublikowano: 16-02-2018, 15:32
aktualizacja: 16-02-2018, 15:34

Rząd Francji rozważa, czy w walce z producentami ograniczającymi czas „życia” elektronicznych produktów nakazać im informowanie o nim klientów.

Oznaczenie mogłoby mieć postać nalepek z kolorowym kodem podobnym do obecnie stosowanych informacji o energochłonności produktów. Na 10-stopniowej skali byłaby pokazana ocena jakości budowy, naprawialności i wytrzymałości sprzętu. 

Jeśli rząd Francji zdecyduje się na to rozwiązanie, ma być dobrowolnie stosowane przez producentów od 2020 roku. W późniejszym terminie miałoby być obowiązkowe.

- Takie prawo mogłoby wydłużyć okres „życia” produktów i pozwoliłoby walczyć zarówno ze środowiskowymi jak i gospodarczymi nadużyciami – powiedział wiceminister środowiska  Brune Poirson.

Francja walczy od lat z celowym skracaniem przez producentów okresu użytkowania produktów. W 2015 roku taka praktyka jest uznana tam za przestępstwo.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.fr

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Francja może wprowadzić nakaz oznaczeń czasu „życia” elektroniki