Franklin Templeton ma najmniej długu Polski od 6 lat

opublikowano: 22-04-2016, 11:32

Templeton Global Bond Fund zredukował udział długu w złotym w portfelu do 3,5 proc. na koniec marca, najmniej od 2010 roku. W 2012 roku dochodził on do 14,4 proc.

Z danych opublikowanych przez fundusz wynika, że sprzedał w pierwszym kwartale wszystkie obligacje Polski z terminem wykupu 25 kwietnia.

Zagraniczni inwestorzy zmniejszyli ekspozycję na obligacje Polski o 10 proc. w styczniu i lutym po nieoczekiwanym obniżeniu ratingu Polski w styczniu przez agencję Standard & Poors. Choć rentowność obligacji 10-letnich Polski daje premię ponad 2,5 pkt procentowych wobec podobnych obligacji Niemiec, jest ona o co najmniej o 6 pkt procentowych niższa niż mających niższy rating obligacji Turcji czy Brazylii. 

- Ma sens redukcja ekspozycji na bezpieczne przystanie rynków wschodzących jak Polska czy Węgry i zainwestowanie w papiery wysokiej rentowności np. Brazylii, Turcji, czy Rosji – powiedział Dmitri Barinov, zarządzający 2,6 mld USD aktywów w  Union Investment Privatfonds we Frankfurcie. - Polska jest atrakcyjna w porównaniu z eurolandem ale w porównaniu z rynkami wschodzącymi nie w tym momencie – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane