"FT”: Wierzyciele Aten uzgodnili plan reform greckiej gospodarki

PAP
opublikowano: 02-06-2015, 21:59

Wierzyciele Aten uzgodnili plan reform greckiej gospodarki, który zostanie przedstawiony greckim władzom w środę; powinien on zostać przyjęty do końca tygodnia, co uruchomi kolejną ratę pomocy finansowej dla Grecji - podał we wtorek wieczorem "Financial Times".

Plan został uzgodniony przez kredytodawców Grecji - Europejski Bank Centralny, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Komisję Europejską - po kilku miesiącach wewnętrznych sporów - pisze "FT", powołując się na anonimowych polityków.

Rozmówcy "FT" liczą na to, że rząd premiera Aleksisa Tsiprasa zaakceptuje plan do piątku, kiedy Grecja musi spłacić MFW kolejną ratę kredytu wartą 300 mln euro.

Jeśli projekt wierzycieli zostanie przyjęty, Ateny otrzymają zamrożoną na skutek impasu w negocjacjach kolejną transzę pomocy - 7,2 mld euro.

Jak komentuje brytyjski dziennik, porozumienie wierzycieli to punkt zwrotny w ciągnących się od miesięcy negocjacjach, w trakcie których narastały napięcia między MFW a KE dotyczące tego, w jaki sposób Grecja powinna zreformować gospodarkę i zrównoważyć swoje finanse.

Plan, który kredytodawcy przedstawią Atenom, to jednak tylko rozwiązanie krótkoterminowe, które pozwoli Atenom przetrwać do końca czerwca, czyli daty zakończenia obecnego pakietu pomocowego (tzw. bailoutu) dla Grecji.

Według "FT" wierzyciele rozważają teraz przedłużenie obecnego bailoutu, tak aby nie pozbawić Grecji finansowania zanim zostanie wdrożony następny taki pakiet pomocowy. Przy takiej prolongacie EBC mógłby nadal dostarczać greckim bankom tanich kredytów, dzięki którym tamtejszy system finansowy zachowuje płynność.

Wcześniej we wtorek szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem ostrzegał, że postępy w negocjacjach z Grecją nie są wystarczające, by odblokować kolejną transzę pomocy finansowej dla Aten. Dodał też, że w tym tygodniu nie ma szans na porozumienie w tej sprawie.

Również we wtorek premier Tsipras poinformował, że jego rząd w nocy przesłał wierzycielom całościowy, realistyczny plan reform.

Grecja nie tylko musi do 5 czerwca spłacić kolejną transzę swych należności wobec MFW w kwocie około 300 mln euro; do końca miesiąca MFW powinien od niej otrzymać około 1,55 mld euro.

We wtorek anonimowy przedstawiciel władz Grecji powiedział, że Ateny zapłacą w piątek należną wówczas ratę, jeśli osiągnięte zostanie porozumienie z wierzycielami Aten, dając zarazem do zrozumienia - jak pisze Reuters - że w przeciwnym przypadku Grecja może nie uiścić tej sumy w przewidywanym terminie.

Rzecznik MFW William Murray ostrzegał wcześniej, że Grecja zostanie pozbawiona finansowania z Funduszu, jeśli nie zapłaci należnej raty.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu