FT: zamyka się fundusz, który grał na spadek GameStop

opublikowano: 22-06-2021, 07:07

The Financial Times donosi, że z powodu strat zamyka się fundusz hedgingowy z Londynu, który grał na spadek kursu GameStop, najsłynniejszej amerykańskiej spółki „memowej”, informuje Reuters.

Spółki „memowe” to te, których kursy gwałtownie rosną dzięki zmawianiu się uczestników internetowych forów inwestycyjnych. Często ich głównym motywem działania jest spowodowanie strat inwestorów instytucjonalnych chcących zarobić na spadku wartości rynkowej spółki. Jeśli następuje jej znaczący wzrost, taka inwestycja generuje straty.

The Financial Times pisze we wtorek, że White Square Capital poinformował inwestorów o zamknięciu głównego funduszu i zwrocie pieniędzy jeszcze w czerwcu. Fundusz hedgingowy miał ponieść duże straty grając na spadek wartości GameStop podczas pierwszego rajdu spółek „memowych” w styczniu.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Na początku lutego firma analityczna Ortex oszacowała, że fundusze hedgingowe grające na spadek kursu GameStop straciły w styczniu łącznie 12,5 mld USD z powodu podbicia ceny akcji spółki przez uczestników forów inwestycyjnych z serwisu Reddit. Spowodowali oni wzrost wartości borykającego się z problemami właściciela sieci sklepów z grami wideo o ponad 1500 proc. od początku roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane