Fundusz EVF inwestuje w MSP

  • Marta Bellon
28-02-2012, 00:00

Masz pomysł, który pozwoli zwielokrotnić zyski? Potrzebujesz kapitału na rozwój? Fundusz pomoże

Europejskie dotacje, bankowe kredyty i pożyczki udzielane przez regionalne instytucje to niejedyne źródło finansowego wsparcia dla małej lub średniej firmy. Przedsiębiorcy poszukujący kapitału na rozwój powinni sprawdzić też oferty funduszy inwestycyjnych. Te chętnie inwestują w kompetentne zespoły, które chcą wcielić w życie zyskowną ideę. I to niemałą.

Rafał Bator, partner w Enterprise Investors, kierujący zespołem funduszu venture capital
Zobacz więcej

Rafał Bator, partner w Enterprise Investors, kierujący zespołem funduszu venture capital

Kapitał na rozwój

Jednym z nich jest Enterprise Venture Fund (EVF) — fundusz typu venture capital zarządzany przez Enterprise Investors. Dysponuje kapitałem rzędu 100 mln EUR, a inwestuje w małe i średnie firmy od 1 do 6 mln EUR.

— Preferujemy kapitał na rozwój, a w mniejszym zakresie — wykupy. Obejmujemy dowolne pakiety — począwszy od znaczącego mniejszościowego w górę, nie mamy ograniczeń. Wolimy jednak taką współpracę, w której przedsiębiorca — założyciel kontrolujący firmę, znajduje inwestora na pakiet mniejszościowy. To jest nasza klasyczna inwestycja — tłumaczy Rafał Bator, partner w Enterprise Investors, kierujący zespołem funduszu venture capital. Fundusz inwestuje w spółki z różnych branż. Pozostaje w nich przez 3-5 lat.

— Pierwszym kryterium inwestycyjnym jest to, czy dana spółka przyniesie oczekiwany poziom zwrotu. Chcemy pomnożyć kapitał co najmniej trzykrotnie. Nasz portfel inwestycyjny to dowód na to, że inwestujemy w firmy niemal z każdej branży: naszą pierwszą inwestycją była spółka, która zajmuje się dystrybucją druków bezadresowych, czyli różnego rodzaju ulotek, a ostatnio zainwestowaliśmy w firmę, która jest brokerem internetowym — mówi Rafał Bator.

EVF nie inwestuje w start-upy, ale w istniejące firmy, które mają już pewne doświadczenie i historię oraz osiągają przychody.

Cały tekst przeczytasz we wtorkowym "Pulsie Biznesu" lub TUTAJ.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Fundusz EVF inwestuje w MSP