Fundusze na każdy krok wdrażania innowacji

opublikowano: 08-12-2016, 22:00

Twórcy nowatorskich pomysłów mogą otrzymać wsparcie na każdą fazę działalności — od funduszy na start po dofinansowanie na promocję nowych rozwiązań poza granicami kraju

Najwięcej szans na zdobycie funduszy czeka na innowatorów w programie Inteligentny Rozwój (POIR). Poszczególne działania tego programu zostały zaprojektowane tak, aby wspierać nowatorskie przedsiębiorstwa w każdym stadium — niezależnie od ich wielkości i tego, w którym momencie rozwoju i zaawansowania się znajdują. POIR ma dla firm wsparcie na różne fazy biznesowej działalności. I tak przedsiębiorcy mogą zdobyć pieniądze już na początek swojej biznesowej drogi (w tabeli obok: Etap 1. Start-up). Fundusze czekają też na tych, którzy prowadzą firmę, ale chcą rozpocząć przygodę z innowacjami (2. Działalność badawczo-rozwojowa).

Przedsiębiorcy mający już doświadczenie w prowadzeniu projektów B+R mogą starać się o fundusze na działania związane z wejściem innowacji na rynek (3. Przygotowanie do wdrożenia) oraz na projekty inwestycyjne polegające na wprowadzeniu w życie wyników zrealizowanych prac B+R (4. Faza inwestycji produkcyjnych). Wsparcie można otrzymać także na działalność po fazie wdrożenia innowacji, np. gdy przedsiębiorca zamierza promować swój nowy produkt (5. Działania powdrożeniowe). Poniżej opisujemy przykładowe możliwości dofinansowania tych etapów z programu Inteligentny Rozwój.

Wsparcie na starcie

Innowatorzy mogą zdobyć pieniądze na kilka sposobów. Jeżeli chodzi o możliwości, jakie daje POIR, w grę wchodzi m.in. wsparcie kapitałowe od funduszy inwestycyjnych. W tym celu stworzone zostały poddziałania 3.1.1 „Starter” i 3.1.2 „Biznest”. Zadaniem pierwszego jest dokapitalizowanie tzw. funduszy seedowych, które inwestują w innowacyjne start-upy. To pomoc udzielana przez doświadczonych pośredników, którzy swoimi kompetencjami i kontaktami zwiększają szanse na powodzenie nowatorskich projektów. Biznest natomiast jest rodzajem pomostu między Starterem a fazą rozwoju, w której innowacyjne firmy będą atrakcyjne dla aniołów biznesu. Polski Fundusz Rozwoju chce zachęcić anioły biznesu do inwestowania wspólnie (w sieci), co zmniejsza ryzyko inwestycji i pozwala na dokapitalizowanie większych projektów. Te sieci mogą wnioskować o wsparcie od 30 do 50 mln zł. Największe szanse na wsparcie mają młode firmy oparte na innowacyjnych pomysłach. Młodym firmom brakuje historii finansowej i odpowiednich zabezpieczeń, dlatego mają ogromny problem ze zdobyciem standardowego kredytu w banku. Dla takich firm powstał Fundusz Pożyczkowy Innowacji. Aby dostać pieniądze, konieczne jest jednak wsparcie inwestora i wkład własny. Można dostać od 200 tys. do 2 mln zł.

Bony i szybka ścieżka

Podjąłeś decyzję o rozpoczęciu projektu B+R? W jego realizacji mogą pomóc naukowcy. Poddziałanie 2.3.2 „Bon na innowacje” POIR daje możliwość kupienia od nich usługi polegającej na opracowaniu nowego wyrobu, projektu wzorniczego lub technologii. Trzeba pamiętać o tym, aby przedsięwzięcie wpisywało się w jedną z krajowych inteligentnych specjalizacji. Najwięcej konkursów z dotacjami dotyczy prowadzenia projektów B+R. Ogromnym zainteresowaniem wciąż cieszy się „szybka ścieżka”, czyli poddziałanie 1.1.1 POIR, w którym firmy mogą dostać dofinansowanie na badania przemysłowe lub eksperymentalne prace rozwojowe prowadzące do opracowania nowych lub ulepszonych rozwiązań. Wciąż trwają dwa nabory z tego instrumentu — dla firm dużych oraz MSP realizujących projekty w regionach słabiej rozwiniętych. W „Szybkiej ścieżce” czas od złożenia wniosku o dofinansowanie do ogłoszenia wyników naboru wynosi średnio ok. 60 dni.

Na sektory i centra

2016 r. jest rekordowy, jeśli chodzi o nowe programy sektorowe. W poprzedniej perspektywie unijnej były tylko Innomed i Innolot wspierające branże — odpowiednio — medyczną i lotniczą. Natomiast w tym roku już mamy za sobą konkursy z programów dotujących najlepsze projekty w sektorach m.in. chemicznym, włókienniczym, systemów bezzałogowych, stalowym i gier komputerowych. Wciąż trwają nabory z programów PBSE (do 20 grudnia) oraz IUSER (do 30 grudnia). W przyszłym roku przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z nowych programów sektorowych (więcej informacji o nich można znaleźć na str. IV-V). Naukowcy i przedsiębiorcy mogą stworzyć konsorcja i starać się o dotacje z instrumentu „Projekty aplikacyjne” (poddziałanie 4.1.4 POIR). Fundusze sfinansują rozwiązania, których do tej pory na rynku jeszcze nie było. Co istotne, projekty te powinny cechować się nowością rezultatów na poziomie światowym. Przedsiębiorcy, którzy chcą zainwestować we własne centra lub działy badawczo-rozwojowe, powinni zainteresować się działaniem 2.1 POIR. W konkursach z niego można dostać dotacje m.in. na inwestycje w aparaturę, technologie i infrastrukturę niezbędną do prowadzenia badań.

Przygotowanie do wdrożenia

Badania pokazują, że firmom brakuje dostępu do proinnowacyjnych usług, które wspierałyby rozwój działalności badawczo-rozwojowej. Chcą też nawiązywać współpracę w tym obszarze z partnerami z kraju i zagranicy. Pomóc mogą im w instytucje otoczenia biznesu (IOB) — a to wszystko w ramach poddziałania 2.3.1 POIR.

Sfinansowane zostaną zgłoszone przez przedsiębiorcę z sektora MSP proinnowacyjne usługi doradcze, które będą wzmacniać proces wdrażania wybranej przez niego innowacji. W obecnej unijnej perspektywie, w porównaniu z poprzednią, jest więcej możliwości zdobycia dofinansowania na ochronę prawną rozwiązań stworzonych przez firmy. Taką szansą jest m.in. poddziałanie 2.3.4 „Ochrona własności przemysłowej” POIR. Można w nim zdobyć pieniądze m.in. na uzyskanie patentów, praw ochronnych na wzory użytkowe oraz praw z rejestracji na wzory przemysłowe.

Warto pamiętać o tym, że chodzi o ochronę swoich rozwiązań poza granicami Polski. Wartość projektu może oscylować między 10 tys. a 1 mln zł. Wnioski będzie można składać do 20 stycznia. Przedsiębiorcy chcący zdobyć fundusze finansujące wdrożenia projektów badawczych mogą zdobyć bardzo wysokie dotacje w poddziałaniu 3.2.1 „Badania na rynek”. Na jeden projekt można tu dostać nawet 20 mln zł. Efektem przedsięwzięcia musi być wprowadzenie na rynek nowych albo znacząco ulepszonych produktów lub usług. Przedmiotem projektu mogą być też eksperymentalne prace rozwojowe i doradztwo. Z instrumentu mogą skorzystać tylko firmy MSP.

Instrumentem, który cieszy się ogromną popularnością wśród firm, jest „Kredyt na innowacje technologiczne” (3.2.2 POIR). W ostatnich latach podczas naborów z tego poddziałania przedsiębiorcy zasypywali Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) lawiną wniosków. Podobnie jest w obecnej unijnej perspektywie. Nie bez znaczenia są też nowe zasady naboru — zostały wprowadzone kolejne uproszczenia i wyższa premia technologiczna dla firm.

Gdy innowacja już jest

Jeśli przedsiębiorca ma gotowy produkt, może złożyć wniosek o finansowe wsparcie na jego promocję — w ramach programów branżowych lub ogólnych. Fundusze na to można zdobyć m.in. w poddziałaniu 3.3.3 „Go to Brand”. To pomoc skierowana do mikro-, małych i średnich firm mających innowacyjny produkt lub usługę, która ma szansę stać się marką globalną, rozpoznawalną na rynkach zagranicznych. Najbliższy nabór odbędzie się od 12 stycznia do 13 lutego przyszłego roku — i będzie dotyczył udziału w dwóch wydarzeniach: Hannover Messe oraz targów w Astanie (dla branży energetycznej). Mały biznes może też ubiegać się o granty, które ułatwią debiut na giełdowych parkietach. W ramach 4 Stock, czyli poddziałania 3.1.5, dostaną dofinansowanie części wydatków związanych z przygotowaniem firmy do wejścia na giełdę lub do emisji obligacji. Wsparcie zostanie przekazane na projekty, które obejmują przygotowanie dokumentów niezbędnych do pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania o charakterze udziałowym i dłużnym. Konkurs ruszył w listopadzie 2016 r. i potrwa do 20 listopada 2017 r. © Ⓟ

Bezpłatna wiedza o funduszach

Więcej informacji dotyczących funduszy europejskich — w tym artykuły i materiały wideo — można znaleźć na stronie

http://funduszeunijne.pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu