G.Kołodko rezygnuje z 'zasady Belki', bo chce przyspieszyć

Przemek Barankiewicz
23-09-2002, 14:51

„Zasada Belki”, zakładająca wzrost wydatków budżetowych o inflację plus jeden procent, idzie do lamusa. Grzegorz Kołodko, minister finansów, zastąpi ją regułą, że wzrost gospodarczy ma być wyższy niż wzrost wydatków. Innymi słowy, rząd chce zwiększać wydatki. Ma to zapewnić Polsce szybszy wzrost gospodarczy, którego tempo ma gwałtownie przyspieszyć w 2003 roku.

- Reguła [red.: inflacja + 1 proc.] jest zła i nie będzie kontynuowana. Wydatki będą dostosowane z jednej strony do możliwości finansowych państwa i wyrażały preferencje jeśli chodzi o budżet. (...)Relacja realne wydatki do realnego PKB ma się obniżać. To oznacza zmniejszanie fiskalizmu - powiedział na konferencji prasowej Grzegorz Kołodko.

Minister zapowiedział, że w tym kwartale wzrost PKB wyniesie 1,7 proc. wobec 0,8 proc. w poprzednich trzech miesiącach. Deficyt budżetowy wynieść ma w przyszłym roku 4,9 proc. PKB wobec 5,4 proc. w tym roku. Szerszy, bo, Deficyt ekonomiczny, ujmujący też zadłużenie agend rządowych i samorządów, ma wynieść 4,8-5,0 proc. PKB w 2003 r. wobec około 5 proc. PKB w tym roku.

Przyszłoroczny deficyt finansowany ma być głównie ze źródeł krajowych, z których resort spodziewa się pozyskać 33,6 mld zł. Dochody z prywatyzacji zapisano na 7,4 mld zł. W 2003 r. na rynki zagraniczne trafią papiery o wartości 1,3 mld USD i 1,5 mld EUR.

Według europejskich standardów, gdzie do deficytu finansów publicznych dodaje się kwoty gwarancji i poręczeń Skarbu Państwa, dług publiczny liczony w relacji do PKB wyniesie w tym roku 43,8 proc., w 2003 r. wzrośnie do 44,7 proc., a w 2005 r. 45,4 proc. Według standardów polskich, bardziej niewygodnych dla rządu, tegoroczny dług publiczny wyniesie 48,2 proc. PKB, a przyszłoroczny 52,5 proc.

- Na koniec 2002 roku zadłużenie zagraniczne Skarbu Państwa zwiększy się do 116,1 mld zł z 98,9 mld zł na koniec ubiegłego roku - powiedziała Halina Wasilewska-Trenkner, wiceminister finansów.

W piątek rząd zaakceptował projekt ustawy budżetowej, który zakłada realny wzrost wydatków państwa w 2003 r. o 2,2 proc. do 193,5 mld zł.

ONO, Rueters, ISB

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / G.Kołodko rezygnuje z 'zasady Belki', bo chce przyspieszyć