Gazprom interesuje się belgijskim rynkiem energetycznym

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-03-2006, 12:31

Rosyjski koncern Gazprom jest zainteresowany belgijskim rynkiem energetycznym - powiedział w piątek minister energetyki Belgii Marc Verwilghen.

Rosyjski koncern Gazprom jest zainteresowany belgijskim rynkiem energetycznym - powiedział w piątek minister energetyki Belgii Marc Verwilghen.

    Koncern "jest już obecny, ale chce zwiększyć" swoją aktywność na rynku belgijskim - powiedział na konferencji prasowej Verwilghen, po spotkaniu z komisarz UE ds. konkurencji Neelie Kroes. Spotkanie poświęcone było fuzji grupy Suez SA (właściciela belgijskiego Elekrabel) z Gaz de France.

    Według ministra, Gazprom jest zainteresowany belgijskim terminalem Zeebrugge, z którego rosyjski gaz byłby następnie przesyłany do innych państw.

    Verwilghen dodał, że osiem lub dziewięć dużych firm wyraziło już zainteresowanie rynkami gazu i elektryczności w Belgii, w związku z wymaganym przez Unię otwarciem rynków energetycznych w lipcu 2007 roku.

    Obecnie belgijski rynek energetyczny jest kontrolowany przez kilku głównych graczy. Planowa fuzja dwóch spośród nich, Suez SA i Gaz de France, ma jeszcze pogorszyć tę sytuację. Premier Belgii Guy Verhofstadt przestrzegł w ubiegłym tygodniu, że fuzja doprowadzi do zbyt dużej koncentracji i kontroli belgijskiego rynku przez jednego giganta. Zażądał, by Suez odsprzedał część swych udziałów.

    Fuzja Suez i Gaz de France może doprowadzić do powstania największego uczestnika europejskiego rynku energii, wody i gospodarkami odpadami, z łącznym kapitałem 72,6 mld euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane