Gazprom: więcej gazu do Europy Zach. przez Białoruś

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-01-2006, 07:11

Rosyjski gigant gazowy Gazprom oznajmił w niedzielę, że rozważy wspólnie ze swym białoruskim partnerem, Biełtransgazem, możliwości zwiększenia tranzytu gazu przez Białoruś do Europy Zachodniej.

Rosyjski gigant gazowy Gazprom oznajmił w niedzielę, że rozważy wspólnie ze swym białoruskim partnerem, Biełtransgazem, możliwości zwiększenia tranzytu gazu przez Białoruś do Europy Zachodniej.

    Biełtransgaz i Gazprom postanowiły powołać grupę roboczą, która przestudiuje projekt współpracy "możliwy do zrealizowania w bliskiej przyszłości" - oświadczył człowiek numer dwa Gazpromu, Aleksandr Miedwiediew, cytowany przez agencję Itar-Tass, po spotkaniu w Mińsku z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką.

    Obie strony zamierzają także zwiększyć do miliarda metrów sześciennych możliwości magazynowania pod ziemią gazu na Białorusi.

    Kontrolowany przez państwo Gazprom domagał się od Ukrainy kilkakrotnie wyższych cen za gaz ziemny i ograniczył na początku roku dostawy tego surowca, by wywrzeć nacisk na władze w Kijowie. Dopiero w minioną środę oba kraje zawarły kompromis.

    Rosyjski koncern Gazprom dostarcza krajom Europy Zachodniej 25 proc. zużywanego przez nie gazu, z czego 80 proc. tranzytem przez Ukrainę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane