Gentiloni: podwyższenie prognozy rozwoju eurolandu możliwe w maju

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 13-04-2021, 18:28

Już w maju może dojść do podniesienia prognozy rozwoju gospodarczego strefy euro przez Komisję Europejską, uważa Paolo Gentiloni, unijny komisarz gospodarczy, informuje Reuters.

Paolo Gentiloni
Paolo Gentiloni
fot. Bloomberg

Zdaniem oficjela, przesłanką będzie publikacja nowej prognozy na 2021 r. Podkreślił, że mimo trwającej pandemii, skutkującej wprowadzaniem lub przedłużaniem lockdownów, mamy do czynienia z ożywieniem gospodarczym, a wiele gospodarek wychodzi z pandemicznego kryzysu mniej „obitych” niż zakładano.

Szczególne nadzieje wiązane są z postępującym programem szczepień. Gentiloni uważa, że prognoza KE może zbliżyć się do projekcji Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Aktualne szacunki KE, obowiązujące od lutego, zakładają 3,8 proc. wzrost PKB strefy euro w bieżącym i 2022 r. Z kolei MFW w ubiegłym tygodniu wydał prognozę na poziomie 4,4 proc. na rok 2021.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane