Georgiewa: globalny dług coraz większym zmartwieniem

opublikowano: 09-07-2018, 09:58

Globalny dług staje się coraz większym zmartwieniem, gdy zaczyna się globalny cykl zacieśniania polityki, ostrzegła w poniedziałek wiceprezes Banku Światowego.

Po dziesięciu latach niskich stóp procentowych dług publiczny i korporacyjny w wielu miejscach wzrósł do niewyobrażalnych 164 bilionów dolarów - powiedziała Kristalina Georgiewa, wiceprezes Banku Światowego. Dodała, że "wraz ze wzrostem stóp procentowych uwaga dotycząca zdolności obsługi zadłużenia musi być zdecydowanie silniejsza i pewna".

Krystalina Georgiewa
Zobacz więcej

Krystalina Georgiewa fot. Bloomberg

Banki centralne na całym świecie znalazły się pod presją podążania za amerykańską Rezerwą Federalną, która podnosi stopy procentowe szybciej, niż początkowo przewidywano. Szczególna presja dotyczy rynków wschodzących i rozwijających się gospodarek. 

W opinii Georgiewy, potrzeba zmian w polityce strukturalnej, w tym reakcji na fale antyglobalistyczne, jest nadal duża, ponieważ decydenci w większości gospodarek nie podjęli wystarczających działań w przedłużonym okresie niskich kosztów pożyczkowych.

Niestety nie zauważamy zbyt wielu krajów wykorzystujących ten okres silnego wzrostu gospodarczego do przeprowadzenia reform strukturalnych – powiedziała przedstawicielka Banku Światowego. Naszą radą dla krajów jest, nie czekać. Dobre czasy mogą nie wystarczyć - zwykle nie trwają wiecznie – sugeruje Georgiewa.

Według obliczeń waszyngtońskiego Instytutu Finansów Międzynarodowych, zadłużenie światowe, w tym zadłużenie gospodarstw domowych, wzrosło w czwartym kwartale 2017 r. do 237 bilionów dolarów. To ponad 70 bln USD więcej niż dziesięć lat temu.

Georgieva powiedziała, że kraje muszą zweryfikować przystępności projektów, które podejmują, w tym w infrastrukturę, przy wciąż dość niskich stopach procentowych. Ostrzegła przed problemem "białego słonia" (problemy z wykorzystaniem i utrzymaniem dużych inwestycji czynionych np. na potrzeby konkretnej, ograniczonej w czasie imprezy - red.) i powiedziała, że Bank Światowy pracuje szczególnie nad tym, by przyciągnąć inwestorów z sektora prywatnego do projektów "mieszanych finansów".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu