Getin z nową trzyletnią strategią

Zapowiedź zwrotu frontem do klienta padała z banku już wcześniej, ale teraz gwarantem deklaracji będzie nadzór.

Miało być 1 mld zł zysku na koniec 2015 r., a było 1,12 mln zł na poziomie jednostkowym. Skonsolidowany wyniósł 44 mln zł, a więc znacznie poniżej zapowiedzi Getin Noble Banku (GNB) w strategii ogłoszonej trzy lata temu. Wczoraj GNB pokazał nową strategię na najbliższą trzylatkę, będącą równocześnie podstawą planu naprawczego, o którego zatwierdzenie zwrócił się do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Zgodnie z prognozami analityków, w IV kw. 2015 r. bank miał 195 mln zł straty. Wynik pogrążyły jednorazowe płatności na SK Bank, BFG i fundusz wsparcia dla kredytobiorców. Z wcześniejszych deklaracji nadzoru wynika, że strata w jednym kwartale zobowiązuje bank do przygotowania planu naprawczego.

IMPERIALNE PLANY:
Zobacz więcej

IMPERIALNE PLANY:

Leszek Czarnecki wyczuł szanse na zbudowanie poteznego giełdowego banku, o aktywach przewyzszajacych stan posiadania Pekao, w którym miałby pokazny pakiet akcji. Konsolidujac rynek, nie zostawiłby konkurentom wielu okazji do skokowego wzrostu poprzez przejęcia. WM, Puls Biznesu

Nie wiadomo, kiedy KNF rozpatrzy wniosek Getinu, a czas odgrywa tu istotną rolę, gdyż pozytywna decyzja zwalnia go z płacenia podatku bankowego. W tym roku jest to ponad 200 mln zł. Łącznie Getin może „zaoszczędzić” ponad 600 mln zł, ponieważ standardowy program naprawczy trwa trzy lata — na taki okres rozpisana jest też strategia banku.

Długoterminowy inwestor

Jeśli plan zostanie przyjęty — i to jest jeden z minusów programu naprawczego — wówczas Getin będzie musiał ściśle się go trzymać, gdyż nad jego realizacją będzie czuwał nadzór. To niemałe wyzwanie.

— Pan Czarnecki wreszcie staje się inwestorem długoterminowym w GNB. Kierunki przedstawione w strategii to działania idące w dobrą stronę — ocenia Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowego.

Jego zdaniem, bank nie stawia sobie wyśrubowanych celów. W strategii zapisał co prawda zwrot na kapitale 10 proc. na koniec 2018 r., ale jest to wartość przed opodatkowaniem i przed podatkiem bankowym. Po urealnieniu ROE wyniesie zatem połowę tego, czyli 5 proc.

Getin nie obiecuje też stachanowskich wyników w rozwijaniu biznesu. W ciągu trzech lat chce zwiększyć liczbę aktywnych rachunków z 200 do 400 tys., koncentrując się bardziej na rozbudowie relacji z obecnymi klientami niż na akwizycji nowych. Ma to obniżyć koszty finansowania i przesterować pieniądze z lokat terminowych na rachunki oszczędnościowe i bieżące. Dzisiaj mix depozytowy jest następujący: 87 proc. depozyty terminowe, 9 proc. konta oszczędnościowe, 4 proc. ROR.

Docelowa struktura to: 76 proc., 18 proc., 6 proc. W ciągu trzech lat Getin chce w ten sposób obniżyć koszty finansowania o prawie 100 pb. Motto nowej strategii brzmi: „Bank, z którego możemy być dumni”, brzmi mocno prowokacyjnie, gdyż GNB ma spory negatywny PR. Chce to zmienić i bardzo duży nacisk kładzie na jakość, rzetelność, relacyjność i odpowiedzialność. — Artur Klimczak, wiceprezes banku, jest dobrą osobą do przeprowadzenia zmian w tym duchu. W poprzedniej strategii przeniesiono akcenty z produktów na relacje, ale nie dostosowano do zmiany kultury pracy. Teraz z Getinu odeszły osoby, które psuły jego wizerunek i wyniki — mówi Andrzej Powierża.

Trójka w naprawie

Getin jest jednym z trzech giełdowych banków, które są lub będą w programie naprawczym. BOŚ, drugi z tej grupy, miał blisko 57 mln zł straty w 2015 r. Od dawna program naprawczy realizuje Bank BPH, który wczoraj pokazał rekordową w skali sektora bankowego stratę za IV kw. — 1,09 mld zł. Jest to pokłosie odpisu z tytułu goodwill (915 mln zł). Manewr księgowy został odczytany jako ostateczny ruch przed jego sprzedażą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Getin z nową trzyletnią strategią