Ghana szykuje się do najlepszych zbiorów kakao od co najmniej dekady

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 15-06-2021, 19:15

Wiele wskazuje na to, że Ghana odnotuje w tym sezonie najlepsze zbiory kakao od co najmniej dekady. Pomogło rządowe wsparcie i sprzyjające warunki pogodowe.

ziarna kakaowca
ziarna kakaowca
Fot. gate74/Pixabay

Szacuje się, że tylko do 3 czerwca zbiory głównych plantatorów kakao przekroczyły 965,49 tys. ton. Już ten poziom jest najwyższym od pięciu lat, a nie uwzględnia jeszcze będących w toku zbiorów od niektórych czołowych producentów oraz 12-tygodniowego sezonu międzyplonowego, który kończy się we wrześniu.

Jak wynika z nieoficjalnej prognozy Ghana Cocoa Board, roczna produkcja przekroczy barierę 1 mln ton, co będzie pierwszym takim przypadkiem od sezonu 2010-2011.

Ghana to drugi na świecie po sąsiednim Wybrzeżu Kości Słoniowej producent kakao. Wspólnie odpowiadają za prawie 70 proc. rynku

Międzynarodowa Organizacja Kakao (ICCO) w maju oczekiwała pogłębienia globalnej nadwyżki kakao szacując, że podaż w bieżącym sezonie przewyższy popyt o około 165 tys. ton przy uwzględnieniu produkcji Ghany na poziomie 950 tys. ton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane