Giełda obniża opłaty

KZ
opublikowano: 14-03-2007, 00:00

Brokerzy będą płacić mniej za handel akcjami, ich klienci — niekoniecznie.

Brokerzy będą płacić mniej za handel akcjami, ich klienci — niekoniecznie.

Dziś władze warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) przedstawią szczegóły obniżek opłat pobieranych od domów i biur maklerskich za transakcje przeprowadzane na parkiecie. Zmiany mają wejść w życie od kwietnia. To już trzeci prezent, jaki GPW daje brokerom w ostatnich dwunastu miesiącach. Obciążenia dotyczące m.in. transakcji akcjami i instrumentami pochodnymi, realizacji wezwań i zadań animatora zmniejszono już przed rokiem — w kwietniu i lipcu, w sumie średnio o 20 proc. Władze giełdy tłumaczą, że to kolejny etap strategii zakładającej długofalowy rozwój rynku kapitałowego (chodzi głównie o zwiększenie płynności) kosztem krótkoterminowych efektów finansowych.

To, co dobre dla brokerów, nie zawsze musi być jednak korzystne dla ich klientów, zwłaszcza drobnych inwestorów, realizujących zlecenia o małej wartości, od których prowizje nie są negocjowane. W ostatnich miesiącach większość biur maklerskich nie dokonywała istotnych korekt opłat transakcyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu