Giełda w Tokio mocno wzrosła, Nikkei najwyżej od 22 miesięcy

opublikowano: 26-03-2004, 08:46

Największa japońska giełda zakończyła tydzień mocnym wzrostem. Na zamknięciu sesji średnia Nikkei znalazła się najwyżej od prawie 22 miesięcy. To zasługa wiadomości o rosnącej dynamice wydatków konsumpcyjnych w Japonii i USA. Inwestorzy wierzą, że gospodarka utrzyma wysokie tempo wzrostu zanotowane w minionym kwartale.

Na zamknięciu piątkowej sesji Nikkei rósł o 2,1 proc., a Topix o 1,4 proc. Drugi z indeksów wzrósł w tym miesiącu już o 12 proc. Kończący się tydzień jest trzecim z rzędu, który oba indeksy kończą wzrostami.

Do kupowania akcji zachęcały inwestorów zarówno wzrosty na giełdach w USA, gdzie Nasdaq kończył sesję największą zwyżką od początku lipca ubiegłego roku, jak i bardzo dobre dane makro. Wydatki konsumpcyjne japońskich gospodarstw domowtych wzrosły w lutym o 6,9 proc. Ekonomiści oczekiwali tymczasem, że będzie to tylko 3,4 proc. Tak dużego wzrostu konsumpcji nie notowano w Japonii od 1982 roku. Potwierdzeniem tych danych była wiadomość o pierwszym od czterech miesięcy zwiększeniu produkcji aut w lutym w Japonii przez 12 największych krajowych producentów.

Zdrożały akcje największych japońskich koncernów motoryzacyjnych, m.in. Toyoty i Nissana. Popytem cieszyły się również technologiczne blue chipy. Wyraźnie podrożały papiery Tokyo Electron, drugiego na świecie producenta maszyn stosowanych w fabrykach chipów. Wzrósł kurs Fujitsu, jednego z największych krajowych producentów komputerów, a także NEC Electronics, największego na świecie producenta chipów sterujących wyświetlaczami telefonów komórkowych. Wśród spółek branży finansowej wzrostem kursu wyróżniał się Mitsui Sumitomo Insurance. Dziennik Nihon Keizai napisał, że wartość portfela akcji tej spółki ubezpieczeniowej wzrosła dzięki panującej na rynku koniunkturze o 5 bln JPY (47 mld USD).

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełda w Tokio mocno wzrosła, Nikkei najwyżej od 22 miesięcy