Giełdy w Europie lekko odreagowały

WST
07-06-2011, 19:31

Największe zachodnioeuropejskie giełdy podjęły próbę odreagowania ostatniej przeceny, która zepchnęła je na 10-tygodniowe minimum. Nastroje poprawiła m.in. deklaracja Jean-Claude Tricheta, że ECB jest gotowy wesprzeć zakupy nowych greckich obligacji.

Inwestorzy wyczekiwali też na przemówienia Bena Bernanke, szefa Fed, licząc, że da ono impuls do zwyżki cen akcji. Za Atlantykiem związane z tym nadzieje przełożyły się na  wzrost wyceny kontraktów terminowych na indeksy amerykańskich giełd. 

Sił obozowi byków dodawały też zaprezentowane we wtorek dane makro. Dynamika sprzedaży detalicznej w Eurolandzie w kwietniu wyniosła 0,9 proc. podczas gry prognozy zakładały spadek w stosunku do marca o 0,4 proc. Z kolei wartość zamówień w niemieckim przemyśle w kwietniu wzrosła o 2,8 proc. wobec prognozy na poziomie 2,0 proc.

Wśród notowanych spółek wzięciem cieszyły się m.in. walory ING. Aprecjacja kursu sięgała momentami ponad 2,2 proc. To zasługa doniesień, że General Electric i Capital One Financial potwierdziły złożenie oferty na amerykański oddział bankowości online holenderskiego potentata. Z jego sprzedaży ING może pozyskać około 9 mld USD.

Na Wyspach duży handel notowano na papierach Mitchells & Butlers. Kurs rósł najmocniej od trzech miesięcy. Według dziennika The Daily Mail właściciel sieci pubów i restauracji może otrzymać wartą 2,8 mld USD ofertę kupna od irlandzkich inwestorów i grupy firm private equity.

Sporo decyzji handlujących implikowane było przez opublikowane rekomendacje. Drożały m.in. akcje Credit Agricole, którym Nomura Holdings podwyższył ocenę inwestycyjną z „neutralnie” do "kupuj”. Podobny scenariusz realizowany był w przypadku papierów Sky Deutchland. Tym razem jednak do zakupu udziałów zachęcił graczy bank Goldman Sachs Group.

Z kolei w przypadku Renewable Energy, specjaliści z Morgan Stanley zalecają „przeważanie” walorów wobec wcześniejszej rekomendacji „zgodnie z rynkiem”.

Na finiszu sesji londyński indeks FTSE zyskiwał 0,03 proc. frankfurcki DAX rósł o 0,26 proc., zaś paryski CAC zwyżkował o 0,22 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Giełdy w Europie lekko odreagowały