Gigantyczne transakcje w światowym sektorze paliwowo-energetycznym

Polska Agencja Prasowa SA
14-03-2006, 13:52

Łączna wartość transakcji w sektorze energetycznym w 2005 r. wyniosła 196 mld USD. Oznacza to wzrost o 59 proc. w porównaniu z rokiem 2004 - wynika z raportu "Power Deals", zaprezentowanego we wtorek na konferencji prasowej przez PricewaterhouseCoopers (PwC).

Łączna wartość transakcji w sektorze energetycznym w 2005 r. wyniosła 196 mld USD. Oznacza to wzrost o 59 proc. w porównaniu z rokiem 2004 - wynika z raportu "Power Deals", zaprezentowanego we wtorek na konferencji prasowej przez PricewaterhouseCoopers (PwC).

W ub. roku pobite zostały światowe rekordy w zakresie liczby transakcji kapitałowych w sektorze ogółem, jak i liczby dużych transakcji powyżej 10 mld USD. Rok 2005 znacząco wyprzedził 2004, który również cechował się wysoką aktywnością - poinformowała wicedyrektor ds. sektora energetyczno - paliwowego w PwC Katarzyna Rozenfeld.

Zdaniem specjalistów z PwC, rekordowa aktywność na rynku fuzji i przejęć w branży energii elektrycznej będzie się utrzymywać.

"Rynek fuzji i przejęć (M&A - mergers & acquisitions) w światowej branży energetycznej i gazowej wchodzi w nową erę gigantycznych transakcji. Po rekordowym 2005 r. sektor jest gotowy na dalszy wzrost liczby i wartości transakcji, co w dużej mierze wiąże się z powstaniem ponadregionalnych przedsiębiorstw użyteczności publicznej i postępującą w Europie konsolidacją (w połowie 2007 r. planowane jest zliberalizowanie europejskiego rynku paliw i energii - PAP)" - czytamy w raporcie "Power Deals" PwC.

Jak wyjaśniła Rozenfeld, liczba wszystkich transakcji w sektorze paliwowo - energetycznym w 2005 r. wyniosła 527, co oznacza wzrost o 15 proc. w stosunku do 2004 r. Pięć transakcji miało wartość przekraczającą 10 mld USD. Średnia wartość transakcji (z wyłączeniem pięciu największych) wyniosła 226 mln USD (wzrost o 7 proc. w porównaniu z 2004 r.).

W transakcjach kapitałowych sektora dominowały transakcje krajowe (71 proc. łącznej wartości wszystkich transakcji, tj. 140,3 mld USD). Transakcje transgraniczne stanowiły ok. 29 proc. wartości transakcji sektora ogółem (56 mld USD).

7 największych megatransakcji 2005 r. (w przedziale wartości od 28,2 do 14,3 mld USD) miało charakter krajowy. PwC zaliczyło do statystyk raportu za 2005 r. także największą niezrealizowaną jeszcze transakcję 2005 r. - ofertę przejęcia hiszpańskiej Endesy S.A. przez Gas Natural SDG S.A. (za ok. 28,2 mld USD), którą pod koniec lutego "przelicytował" niemiecki E.ON.

Wartość transakcji w sektorze energii elektrycznej w 2005 r. wzrosła o 80 proc. w stosunku do 2004 r., podczas gdy wartość transakcji w sektorze gazu spadła o 20 proc.

Kluczową rolę w zawieraniu megatransakcji (głównie na rynkach krajowych) odegrali inwestorzy branżowi. Wzrost transakcji międzynarodowych nastąpił głównie dzięki inwestorom finansowym - funduszom infrastrukturalnym i towarzystwom ubezpieczeniowym.

"Fundamentalne znaczenie dla przyszłych transakcji będzie miało stanowisko urzędów ds. ochrony konkurencji" - uważa lider międzynarodowego zespołu PwC ds. przedsiębiorstw użyteczności publicznej Manfred Wiegand. Zdaniem Rosenfeld, z uwagi na niepokojące sygnały nt. bezpieczeństwa dostaw energii i gazu, urzędy ds. ochrony konkurencji patrzą na transakcje w sektorze coraz bardziej elastycznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Gigantyczne transakcje w światowym sektorze paliwowo-energetycznym