Raportowanie i analizy to podstawowe zadania business intelligence. To jednak nie wszystko, co potrafią te systemy.
Główne zadanie to raporty
Raportowanie i analizy to podstawowe zadania business intelligence. To jednak nie wszystko, co potrafią te systemy.
System business intelligence (BI) musi mieć duże możliwości, ponieważ jest adresowany do wymagających użytkowników.
— BI stanowi narzędzie menedżerów i specjalistów zajmujących się analizami i strategią. Codzienna działalność w zmieniającym się otoczeniu wymaga od osób podejmujących decyzje innej jakości wiedzy, szerszej perspektywy niż standardowe mało elastyczne raporty dostarczane przez system transakcyjny — mówi Grzegorz Putynkowski z Sybase Polska.
Sporządzanie raportów i analiz to podstawa tego, co powinien potrafić system BI. Jednak do tych funkcji trzeba dodać kolejne aplikacje, które dadzą użytkownikom szersze możliwości i ułatwią proces decyzyjny. Ważne jest również zróżnicowanie produktu. Różni użytkownicy to przecież różne potrzeby.
Kilka odmian
Najczęściej spotykane odmiany systemów zaliczanych do BI to: EIS — systemy powiadamiania kierownictwa (Executive Information Systems), DSS — systemy wspomagania decyzji (Decision Support Systems), MIS — systemy wspomagania zarządzania (Management Information Systems). Niezbędnym elementem BI jest również miejsce składowania danych (baza danych, hurtownia danych) oraz narzędzia analityczne. Możliwości systemów BI pokazuje jedna z jego odmian, system wspomagania decyzji. Zapewnia on wsparcie tworzenia i realizacji strategii przedsiębiorstwa, sprzedaży i marketingu, zarządzania finansami, a także zapewnia jakość i spójność danych.
Co potrafi BI?
— Podsumowując, dzięki narzędziom business intelligence możliwe jest uzyskanie odpowiedzi na pytania związane z segmentacją rynku: jakich klientów warto utrzymać, jakie środki w to zaangażować, w jaki sposób zabezpieczyć przychód — tłumaczy Bogumił Kamiński, dyrektor działu rozwoju rozwiązań BI w firmie Matrix.pl.
W skład grupy systemów wspomagania decyzji wchodzą: repozytorium danych, systemy raportowe oraz analityczne.
— Repozytorium danych jest podstawowym komponentem systemu wspomagania decyzji. Odpowiada ono za gromadzenie aktualnych i historycznych danych biznesowych z wielu systemów informatycznych, a także ich optymalizację pod kątem potrzeb z zakresu analiz i raportowania. Systemy raportowe są rozbudowanymi rozwiązaniami wspomagającymi raportowanie i analizę danych. Standardem są tzw. klienckie narzędzia raportowe o różnym stopniu zaawansowania. Rozwiązania analityczne opierają się na wyspecjalizowanym oprogramowaniu do wykrywania złożonych zależności biznesowych — opowiada Bogumił Kamiński.
Podpis: Wojciech Chmielarz