Goldman Sachs: jest najdrożej od 1900 roku

opublikowano: 29-11-2017, 11:52
aktualizacja: 29-11-2017, 11:53

Przedłużający się rynek byka na akcjach i obligacjach doszedł do momentu kiedy miara średniej wyceny aktywów jest najwyższa od 1900 roku, co oznacza iż w pewnym momencie może być to „bolesne” dla inwestorów, ogłosił Goldman Sachs.

- Rzadko był taki przypadek, że akcje, obligacje i kredyt  były podobnie drogie w tym samym czasie, tylko w „ryczących” latach 20. i „złotych” 50. – podkreśla zespół strategów Goldman Sachs International. – Wszystko, co dobre, musi się skończyć. (…) ostatecznie pojawi się rynek niedźwiedzia – dodaje.

Zobacz więcej

Goldman Sachs

Bloomberg

W miarę jak banki centralne będą wycofywać się z ilościowego luzowania polityki pieniężnej i będą rosły premie, jakich inwestorzy żądają aby trzymać obligacje o dłuższym terminie wykupu, zwroty z inwestycji będą maleć w średnim terminie, twierdzą autorzy raportu. Mniej optymistyczny scenariusz przewiduje „szybki ból” dla inwestorów. Wyceny zarówno akcji, jak i obligacji, mogą mocno spaść, a jak to będzie wyglądać będzie zależało od tego, czy wśród czynników uruchamiających przecenę będzie tylko „szok ujemnego wzrostu”, czy ten szok w połączeniu ze wzrostem inflacji. 

- Wysokie wyceny zwiększają ryzyko spadków z prostego powodu, że jest mniejszy bufor absorpcji szoków – twierdzą stratedzy Goldman Sachs. – Percentyl średniej wyceny akcji, obligacji i kredytu w USA wynosi 90 proc., jest najwyższy w historii – dodają.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu