Goldman Sachs pesymistycznie o cenach rudy żelaza

Tadeusz Stasiuk
20-03-2013, 14:30

Bank Goldman Sachs obniżył prognozę ceny rudy żelaza, donosi Reuters. Została ona zredukowana nawet o 11 proc. w ciągu najbliższych trzech lat.

Analitycy uzasadniają swoją decyzję nadmierną podażą surowca i wolniejszą produkcją stali w Chinach. Wskazują przy tym na wzrost zużycia złomu.

Uaktualnione szacunki zakładają średni poziom ceny rudy na 2014 r. na 115 USD za tonę (-11 proc.). Projekcja na rok 2015 zakłada średnią cenę na poziomie 80 USD/t (-9 proc.). Z kolei wyliczenia na rok bieżący zostały zredukowane o 3 proc. do 139 USD/t.

Ceny rudy żelaza niemal podwoiły się z poziomu bliskiego 3-letniego minimum we wrześniu 2012 r. i w lutym wspięły się na najwyższy poziom od 16 miesięcy (158,9 USD/t).

W reakcji na raport Goldman Sachs akcje głównych chińskich koncernów górniczych spadły do najniższych poziomów od niemal czterech miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Goldman Sachs pesymistycznie o cenach rudy żelaza