Czytasz dzięki

Goldman Sachs: podatek Bidena niewielkim „progiem zwalniającym” dla rynku akcji

opublikowano: 28-10-2020, 08:12

Proponowana przez Joe Bidena podwyżka podatku od zysków kapitałowych może być niewielkim „progiem zwalniającym” dla rynku akcji, który jednak nadal będzie rósł, przekonują stratedzy Goldman Sachs.

Demokrata Joe Biden może już za ok. tydzień wygrać wybory prezydenckie w USA. Podczas kampanii zapowiadał, że chce podwyższyć górną stawkę podatku od zysków kapitałowych i dochodów z dywidend z 24 proc. do 43 proc.

Joe Biden
Joe Biden
MPI09/Capital pictures/FORUM

- Historia pokazuje, że ceny akcji spadają i spada ich udział w portfelach przed wzrostem podatku od zysków kapitałowych – głosi raport Goldman Sachs. – Jednak ewentualna przecena będzie krótkotrwała i w kolejnych kwartałach nastąpi jej odwrócenie – dodaje.

Sondaże pokazują, że może nastąpić tzw. Niebieska Fala, czyli zwycięstwo Demokratów w wyborach prezydenckich, a także do Izby Reprezentantów i Senatu. Platforma PredictIt szacuje prawdopodobieństwo takiego wyniku wyborów na 53 proc. Superforecaster daje Bidenowi 85 proc. szans na wygraną wyborów prezydenckich, a Demokratom 76 proc. szans na wygraną w Izbie Reprezentantów i Senacie.

Goldman Sachs wyliczył, że realizacja złożonych podczas kampanii Bidena obietnic dotyczących wydatków może zwiększyć zyski spółek z S&P500; o 13 proc., co złagodzi skutku podwyższenia podatków.

- Jednak bez względu na to, kto wygra wybory, rynek akcji wzrośnie o ok. 10 proc. do połowy przyszłego roku – twierdzą stratedzy banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Fox Business

Polecane