Goldman znów cofa prognozę dla kursu euro. Koniec mrzonek o parytecie z dolarem? Jednak nie (WYKRES DNIA)

Bank Goldman Sachs wycofał się z prognozy zakładającej, że w ciągu roku kurs euro zejdzie poniżej parytetu z dolarem zaledwie w dzień po tym, jak podobne zalecenie odwołał Deutsche Bank.

Mediana zbieranych przez Bloomberga prognoz dla pary EURUSD na koniec 2016 r. (linia niebieska), na tle kształtowania się kursu euro do dolar (linia biała)
Zobacz więcej

Mediana zbieranych przez Bloomberga prognoz dla pary EURUSD na koniec 2016 r. (linia niebieska), na tle kształtowania się kursu euro do dolar (linia biała) Bloomberg

W piątkowym raporcie Goldman Sachs podwyższył 12-miesięczną prognozę kursu euro z 95 centów do 1,05 USD, wskazując na zmianę perspektyw polityki pieniężnej w strefie euro i USA. Amerykański bank inwestycyjny dołączył w ten sposób do szeregu instytucji wycofujących się ze skrajnie negatywnych prognoz dla wspólnej waluty. Dzień wcześniej końcoworoczną prognozę dla kursu euro z 1,00 USD do 1,05 podniósł Deutsche Bank. Tegorocznemu 4,5-procentowemu umocnieniu kursu euro towarzyszył 6,7-procentowy wzrost mediany zbieranych przez Bloomberga prognoz na koniec 2016 r. Kurs euro sięgnie 31 grudnia 1,12 USD, prognozują teraz specjaliści ankietowani przez agencję.

W rezultacie obecnie spadku kursu euro do parytetu z dolarem lub poniżej spodziewa się zaledwie pięciu spośród śledzonych przez Bloomberga prognostów, trzy razy mniej niż na początku roku. Instytucje, w tym Goldman Sachs, muszą dostosowywać prognozy do umocnienia euro, którego nie udało się im przewidzieć. Wbrew oczekiwaniom z przełomu roku kolejna runda łagodzenia polityki w strefie euro nie przyniosła wyprzedaży wspólnej waluty, a jednocześnie z planów szybkich podwyżek stóp wycofał się Fed.

„Wątpimy, by w krótkim terminie EBC udało się prowadzić skuteczną stymulację pieniężną" – czytamy w raporcie.

Mimo podwyżki prognoz Goldman Sachs wciąż spodziewa się jednak osłabienia euro w długim terminie. W ciągu trzech lat kurs euro powinien spaść do 90 centów, wynika z raportu.


Mediana zbieranych przez Bloomberga prognoz dla pary EURUSD na koniec 2016 r. (linia niebieska), na tle kształtowania się kursu euro do dolar (linia biała). Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu