GPW o krok od kolejnych spadków

Jakub Ozdowski
opublikowano: 01-09-2008, 08:04

W obawie o spowolnienie gospodarcze na  świecie zdobywanie kolejnych szczytów na GPW stoi pod znakiem zapytania. Zaszkodziły negatywne dane zza oceanu, które ponownie przestraszyły inwestorów.

Piątkowe zamknięcie amerykańskich indeksów pod kreską oraz dzisiejsze rozpoczęcie azjatyckich na czerwono, wlewa dużo niepewności w serca inwestorów. Może podciąć skrzydła nawet największym optymistom, którzy gorąco walczyli o ostatnie podczas wakacji zwycięstwo na Książęcej.

W trakcie weekendu kilka spółek szczególnie zwróciło uwagę inwestorów. Tuż po końcowym dzwonku TelForceOne poinformował, iż zamierza przejąć Forever Europe, której przedmiotem działalności jest reklama oraz marketing w branży telekomunikacyjnej. Jest to bardzo dobra wiadomość dla akcjonariuszy, którzy już od dawna spekulowali o możliwości połączenia obu spółek. W piątek kurs zyskał 0,3 proc.

Kompap zakomunikował, iż zwiększył udział w kapitale zakładowym Muzy do 14,55 proc. z 8,04 proc. Do tej pory posiadał 6,93 proc. w całej liczbie głosów. Teraz ma już 12,53 proc. Na koniec spółka podała, iż traktuje nabywanie akcji Muzy jako inwestycję strategiczną i w okresie 12 miesięcy nadal zamierza nabywać akcje spółki. Na zamknięciu piątkowej sesji akcje Muzy wzrosły o 3,4 proc., a Kompapu spadły również o 3,4 proc.

Midas pochwalił się, iż w okresie ostatnich dwóch miesięcy udzielił dwóm spółką pożyczek o łącznej wartości 7 873 tys. zł. Piątkowa sesja zakończyła dla spółki 3,5 proc. wzrostem. Możliwe, iż ostatni kapitał pozyskany od Alchemii został przeznaczony na pilną potrzebę kredytową Midasa.

Zarządzający Almą podjęli decyzję o zaciągnięciu kredytu na 49 mln. zł w celu dalszej rozbudowy sieci delikatesów. Termin spłaty zadłużenia przypada na 5.05.2016 rok. To dobrze rokuje dla spółki, której kurs znajduje się w trendzie spadkowym. Tylko od początku kwietnie papierom Almy ubyło ponad 50 proc. wartości. Na ostatniej sesji kurs spadł o 0,8 proc. i wynosi 37,39 zł.

Na koniec przyjrzymy się spółce Action. Poinformowała o podpisaniu umowy o wartości ponad 18 mln. zł na zaprojektowanie i wyposażenie magazynu firmy. Będą to nowoczesne regały przepływowe i półkowe, podesty magazynowe oraz system przenośników. Spółka Schafer odpowiedzialna będzie również za przeszkolenie pracowników. Może to być wiatr w żagle dla akcjonariuszy spółki Action, która bardzo dobrze radzi sobie z dekoniunkturą panująca na rynku. Kurs porusza się w trendzie bocznym, czekając tylko na sygnał do wybicia.

Dzień upłynie w oczekiwaniu na dane makro oraz na relacje zza oceanu o skutkach przejścia huraganu Gustav przez południowe wybrzeże USA. Ze względu na Święto Pracy zza oceanem tamtejsze giełdy nie pracują. Do godz. 10:30 inwestorzy przekonają się jak kształtował się indeks PMI w kolejnych krajach: Polsce, Szwajcarii, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech i dla całego eurolandu. Analitycy spodziewają się spadków wartości indeksów dla poszczególnych krajów, natomiast nieznacznej poprawy dla strefy euro. Są to bardzo ważne dane, gdyż dotyczą aktywności gospodarczej w sektorze wytwórczym.

Sądzę, że o kierunku dzisiejszej sesji rozsądzi krajowa prognoza inflacji. W ostatnim komunikacie Rada Polityki Pieniężnej przekonana była, że indeks cen będzie rósł do około 5 proc. Spadku inflacji, wg Rady możemy spodziewać się dopiero pod koniec roku albo dopiero na początku 2009 roku. Popyt ma o co walczyć. Przed nim najpierw psychologiczna bariera 2600 pkt, a następnie niedomknięta niedźwiedzia luka na pułapie 2615 pkt. Byki czeka równie zacięty bój, co w zeszłym tygodniu. Miejmy nadzieję, że w ostateczności nie odda jednego dnia całego zwycięstwa z czwartku i piątku – razem około 3,3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jakub Ozdowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GPW o krok od kolejnych spadków