GPW stawia na własny system transakcyjny

opublikowano: 14-03-2021, 20:00

Opcja aktualizacji UTP została spisana do zera. Warszawska giełda coraz mocniej stawia na własny software.

W 2020 r. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) pierwszy raz w historii osiągnęła ponad 400 mln zł przychodów – dokładnie 403,8 mln zł. Rekordowa była także EBITDA (224,6 mln zł), a zysk netto wyniósł 151,6 mln zł. Jak na standardy GPW to dużo, ale jednak mniej niż w latach 2017 i 2018. W stosunku do roku 2017 różnica nie jest spektakularna, ale nie udałoby się jej nadrobić nawet gdyby giełda nie dokonała 4,2 mln zł odpisu dotyczącego rozliczeń z dostawcą systemu UTP.

UTP (Universal Trading Platform) to wywodzący się z giełdy nowojorskiej system transakcyjny, jaki po długim wdrożeniu GPW uruchomiła w połowie kwietnia 2013 r. Spisanie związanego z nim aktywa do zera to konsekwencja prac nad rodzimym systemem transakcyjnym.

Piotr Borowski, członek zarządu GPW, wyjaśnia, że genezą aktywa dotyczącego systemu UTP była potencjalna aktualizacja oprogramowania do nowej wersji.

- To była opcja, która by się zmieniła w inwestycję, gdybyśmy w tym kierunku szli. Ta opcja nadal istnieje, natomiast pracujemy nad własnym systemem tradingowym. Prace są zaawansowane i wydaje nam się, że większe jest prawdopodobieństwo, że z tej opcji nie skorzystamy. Stąd ostrożnościowo zdecydowaliśmy się na zaliczenie tej pozycji w koszty 2020 r. – tłumaczy Piotr Borowski.

Koszt stworzenia nowego systemu transakcyjnego szacowany jest na około 90 mln zł, z czego nieco ponad 30 mln zł ma pokryć dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Nowy system ma być gotowy w 2023 r.

Dariusz Kułakowski, członek zarządu GPW ds. informatyki zapewnia, że projekt jest realizowany zgodnie z harmonogramem. Pierwszy istotny etap projektu ma być zakończony pod koniec 2021 r. Wtedy ma być gotowy moduł do obsługi handlu obligacjami.

GPW poza wdrożeniem systemu we własnej grupie chce go oferować mniejszym giełdom.

- Rozpoczęliśmy pierwsze rozmowy w sprawie sprzedaży naszego systemu transakcyjnego. Będzie gotowy za parę lat, ale cykle zakupu systemów transakcyjnych przez giełdy są po prostu bardzo długie – zaznacza Marek Dietl, prezes GPW.

Prezes GPW informuje też, że giełda zakończyła prace rozwojowe i rozpoczęła testy u pierwszych klientów TCA Tool. Jest to narzędzie informatyczne do identyfikacji i analizy kosztów transakcyjnych. Z nadzieją wypowiada się też o dwóch innych produktach IT – oprogramowaniu do monitorowania wymagań regulacyjnych o nazwie GRC oraz indeksatorze, służącym do obliczania i dystrybucji danych indeksów.

- Budujemy nogę technologiczną, która jest dla nas bardzo ważna – zaznacza Izabela Olszewska, członkini zarządu GPW.

Jej zdaniem GRC oraz indeksator poza znalezieniem zastosowania w grupie GPW będą mogły być sprzedawane podmiotom zewnętrznym, w tym zagranicznym.

Nie mam, ale sprzedam:
Nie mam, ale sprzedam:
Marek Dietl, prezes GPW, twierdzi, że rozpoczęły się już rozmowy na temat sprzedaży dopiero tworzonego przez warszawską giełdę systemu transakcyjnego.
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane