Granty na innowacje dla firm z Mazowsza

opublikowano: 19-01-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Strumień pieniędzy w wysokości 30 mln zł popłynie do MŚP z woj. mazowieckiego, które wdrażają wyniki prac B+R i zmieniają procesy produkcyjne.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Kto może startować w konkursie dotacyjnym organizowanym przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych
  • Na co będzie można przeznaczyć unijne wsparcie
  • Kiedy ruszą pierwsze nabory dotacyjne z programu FENG

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU) uruchomiła konkurs dotacyjny pod nazwą „Innowacje w MŚP”. W puli jest ok. 30 mln zł. Największe szanse na unijne wsparcie mają działające na Mazowszu mikro, małe i średnie firmy, które są najbardziej narażone na negatywne skutki inflacji.

Wyczekiwane dofinansowanie:
Wyczekiwane dofinansowanie:
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych, kierowana przez Mariusza Frankowskiego, wesprze przedsiębiorców, którzy muszą walczyć z szalejącą inflacją.

– Głównym celem naboru jest zwiększenie aktywności inwestycyjnej MŚP poprzez wdrażanie innowacji produktowych, procesowych i wyników prac badawczo-rozwojowych. To powinno przełożyć się na wzrost zatrudnienia i rozwój firm – mówi Maria Leszczyńska, menedżer ds. dotacji i stref inwestycyjnych w Ayming Polska.

Więcej upadłości

W konkursie mogą startować MŚP, które odnotowały przychody w ciągu co najmniej sześciu miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Każdy beneficjent dotacji musi zapewnić minimalny wkład własny na poziomie 20 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

– Z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej wynika, że w trzecim kwartale ubiegłego roku co trzeci przedsiębiorca ogłaszający upadłość miał siedzibę firmy w województwie mazowieckim. Wśród nich najwięcej było spółek produkcyjnych. Dodatkowe unijne pieniądze przeznaczone na inwestycje dla MŚP są szansą na poprawę koniunktury regionu i wzrost innowacyjności polskiej gospodarki – podkreśla Maria Leszczyńska.

Według badania Grupy Ayming „Międzynarodowy Barometr Innowacji 2023”, aż 60 proc. przedsiębiorców przyznaje, że dostęp do pieniędzy unijnych zachęca ich do podejmowania przedsięwzięć badawczo-rozwojowych.

– Początek nowego roku jest dobrym momentem do planowania nowych inwestycji i ubiegania się o granty na ich sfinansowanie – zaznacza Maria Leszczyńska.

Ulepszone produkty

Przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć dotacje m.in. na rozbudowę firmy w związku z wprowadzaniem na rynek nowych lub ulepszonych produktów i usług. Granty pokryją też koszty przedsięwzięć, które polegają na zmianie procesu produkcyjnego lub sposobu świadczenia usług. Ponadto dotacje sfinansują wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych do działalności gospodarczej. Co ważne, beneficjenci będą musieli zakończyć dofinansowane projekty do końca roku.

Konkurs pod nazwą „Innowacje w MŚP” nie jest dla firm jedyną szansą na pozyskanie grantów. Pod koniec pierwszego kwartału przedsiębiorcy z całej Polski będą mogli wystartować w konkursach dotacyjnych z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG).

– FENG to kolejna szansa na inwestycje dla MŚP, które są szczególnie narażone na negatywny wpływ rosnących kosztów prowadzenia biznesu i cięć budżetowych – podkreśla Maria Leszczyńska.

W tym tygodniu w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Monitorującego. Jego przedstawiciele przyjęli kryteria wyboru projektów, które będą finansowane z programu FENG.

– Do Polski trafiły już pierwsze zaliczki na jego realizację. Mam nadzieje, że jeszcze w pierwszym kwartale ogłosimy pierwsze konkursy dotacyjne – podkreśla Jacek Żalek, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Chodzi o dofinansowanie przedsięwzięć modułowych w ramach tzw. Ścieżki SMART. Na czym będzie polegało modułowe podejście do projektów? Przedsiębiorca będzie składał jeden wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia. Sam określi, jakie moduły chce realizować w ramach projektu. Obowiązkowy zakres inwestycji prowadzonych przez beneficjentów będzie dotyczył prac badawczo-rozwojowych lub wdrożenia innowacji. Pozostałe moduły, w tym infrastruktura B+R, cyfryzacja, zazielenienie przedsiębiorstw, internacjonalizacja czy kompetencje, będą opcjonalne.

Na co dofinansowanie udzielane przez MJWPU

• rozbudowa przedsiębiorstw związana z wprowadzaniem na rynek nowych lub ulepszonych produktów i usług

• zmiany w procesie produkcyjnym lub w sposobie świadczenia usług

• wdrożenie wyników prac B+R do działalności gospodarczej

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane