Grecja liczy na porozumienie z wierzycielami 24 kwietnia

PAP
opublikowano: 06-04-2015, 11:26

Rząd Grecji chce osiągnąć wstępne porozumienie z międzynarodowymi wierzycielami na spotkaniu ministrów finansów strefy euro 24 kwietnia - powiedział grecki minister finansów Janis Warufakis w opublikowanej w poniedziałek rozmowie z dziennikiem "Naftemporiki".

"Podczas spotkania eurogrupy 24 kwietnia trzeba wstępnie sfinalizować (negocjacje), zgodnie z porozumieniem zawartym z eurogrupą 20 lutego" - powiedział Warufakis.

Rząd w Atenach, któremu grozi utrata płynności finansowej, chce, by rozmowy zakończyły się "jak najszybciej" - powiedział grecki minister, zastrzegł jednak, że jego kraj nie zaakceptuje warunków, które "dławiłyby go gospodarczo".

"W przeciwieństwie do poprzednich rządów nie skażemy kraju na długotrwałe duszenie się. Rozmowy zakończą się, gdy osiągniemy godne porozumienie, dające greckiej gospodarce szanse na rzeczywistą stabilizację i znaczący wzrost" - powiedział Warufakis.

Zapytany, czy w obliczu piętrzących się trudności myśli o rezygnacji ze swego stanowiska, grecki minister odparł: "Ani przez chwilę".

W odniesieniu do krążących od pewnego czasu w mediach wiadomości, jakoby Grecja zamierzała ubiegać się o pomoc finansową poza UE, np. w Rosji czy Chinach, Warufakis powiedział: "Rozwiązanie kryzysu to sprawa rodziny europejskiej i musi zostać znalezione w ramach UE".

Agencja dpa przypomina w tym kontekście, że grecki premier Aleksis Cipras w środę wybiera się z wizytą do Moskwy.

Z kolei 10 lutego, przed osiągnięciem wstępnego porozumienia z wierzycielami o warunkowym przedłużeniu pomocy finansowej, grecki minister obrony Panos Kammenos mówił w wywiadzie, że jeśli nie uda się wypracować porozumienia, Grecja poszuka innego źródła finansowania. "W najlepszym razie mogłyby to być Stany Zjednoczone, ale też Rosja, Chiny lub inne kraje" - powiedział wtedy.

20 lutego Atenom udało się porozumieć z wierzycielami w sprawie przedłużenia o cztery miesiące pomocy zagranicznych kredytodawców. Pomoc ta - warta 7,7 mld euro ostatnia transza pakietu ratunkowego - została jednak uzależniona od opracowania przez Grecję nowej listy reform, która musi zostać zatwierdzona przez kredytodawców, czyli UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Warufakis uspokajał w niedzielę po spotkaniu z szefową Funduszu Christine Lagarde, że Grecja "ma zamiar wywiązać się ze wszelkich zobowiązań wobec kredytodawców", w tym spłacić w terminie, do czwartku, opiewający na 450 mln euro kredyt od MFW.

W ostatnich dniach pojawiły się sygnały ze strony greckich władz, że mogą być z tym kłopoty, a kraj będzie musiał wybrać 9 kwietnia między spłaceniem raty a wypłaceniem pensji i emerytur. Później zaczęto dementować te informacje.

Grecja nie otrzymała środków z pakietu ratunkowego od sierpnia ubiegłego roku i znów stanęła na skraju zapaści finansowej. Według źródła, na którego powołuje się agencja Reutera, państwo greckie ma środki wystarczające do 20 kwietnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane