„Grecja to nie Urugwaj”

MD
opublikowano: 02-06-2011, 10:37

Reprofilowanie zadłużenia Grecji nie rozwiąże jej problemów. Podobne operacje w Ameryce Południowej kończyły się niejednoznacznie, mówi Stuart Culverhouse, główny ekonomista brytyjskiego butiku inwestycyjnego Exotix.

Reprofilowanie zadłużenia przeprowadził w 2003 roku Urugwaj. Wydłużył terminy jego spłaty nie zmieniając jego oprocentowania. Uniknął dzięki temu ogłoszenia niewypłacalności.

- Grecja to nie Urugwaj – podkreśla Culverhouse. – Porównywanie sytuacji tych państw może okazać się błędne (…) W przypadku Grecji mówimy o znacznie większej operacji jeśli zdecyduje się ona na ten proces, zdecydowanie bardziej rozdrobnionej bazie inwestorów, bardziej zróżnicowanym sektorze bankowym. Wątpię, czy paralele są tu proste, co oznacza, że byłoby to znacznie trudniejsze zadanie do przeprowadzenia – dodał.

Urugwaj miał mniejsze zadłużenie i niższy deficyt niż Grecja kiedy doświadczył kryzysu, a znaczny wpływ na relację jego długu do PKB miała deprecjacja jego waluty. Bez rezygnacji z euro Grecja nie miałaby podobnej elastyczności kursu wymiany, mówi Culverhouse. Zwraca uwagę, że Argentyna także próbowała wydłużenia okresu spłaty zadłużenia w połowie 2001 roku. Okazało się to jednak krótkotrwałym sukcesem i opóźniło ogłoszenie niewypłacalności tylko o sześć miesięcy.

- Nie uważam, że reprofilowanie długu Grecji zadziała w tym sensie, że przywróci zrównoważony rozwój i wypłacalność. Może jedynie kupić trochę więcej czasu, ale nie spodziewam się iż zmieni dynamikę zadłużenia. Nie zmieni relacji zadłużenia do PKB – powiedział Culverhouse.

Jego zdaniem, wydłużenie okresu spłaty zadłużenia jest jedynym rozwiązaniem, które są gotowi rozważać politycy.

- Myślę, że powinni szukać dalej – powiedział. - Ogłoszenie niewypłacalności może być nieuniknioną konsekwencją działania mającego na celu znaczne obniżenie zadłużenia. Myślę, że oznacza to iż zakończy się to ogłoszeniem niewypłacalności w okresie kolejnego roku czy później – dodał. 

MD, cnbc.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane